11343332030786304548

Vučićević i njegova organska autohtona šljiva

Link kopiran u privremenu memoriju!

Milan Vučićević iz sela Gostinica, u okolini Užica, odlučio je da se posveti proizvodnji rakijske šljive, oslanjajući se na autohtone sorte šljive – ranjušu i trnovaču. Ove sorte već generacijama rastu u voćnjaku njegove porodice, koji je u njihovom vlasništvu od 1917. godine. Umesto da se okrene savremenim, komercijalnim sortama koje dominiraju globalnim tržištem, Vučićević se odlučio za tradicionalne, lokalne sorte zbog njihove otpornosti i kvaliteta, kao i zbog njihove pogodnosti za organsku proizvodnju rakije.

Vučićević je deo grupe proizvođača iz Užičkog kraja, predvođene profesorom Nikolom Bajićem iz Centra za organsku poljoprivredu. Oni su započeli proces konverzije na organsku proizvodnju šljive. Očekuju sertifikate koji će potvrditi da su njihove šljive proizvedene prema organskim standardima. Ova vrsta proizvodnje uključuje strogu zabranu upotrebe hemikalija, poput herbicida. A u slučaju rakijske proizvodnje, prednost je što koštica šljive može ostati u plodu tokom prerade, što daje rakiji specifičnu aromu badema.

Zašto Vučićević radi to što radi? Tajna uspeha je u domaćem

Ovar vredni voćar se oslanja na stari voćnjak iz 1940. godine, kao i na nove zasade koje je postavio tokom devedesetih, 2010. i 2019. godine. Njegov voćnjak obuhvata dva i po hektara. A pored ranjuše i trnovače, posadio je i nekoliko stabala modernijih sorti, poput stenleja, ali one su više eksperimentalne prirode. Ove tradicionalne sorte šljive su otpornije na bolesti i štetočine, što olakšava prelazak na organsku proizvodnju uz minimalno tretiranje bakrom i krečom.

Sljiva Lana1
Sljiva Lana1

Sav rod sa njegovog imanja svake godine završava u kazanima za pečenje rakije. Vučićević ističe da je tajna kvalitetne rakije u zdravom i kvalitetnom voću, kao i u načinima čuvanja rakije. Njegova porodica odlaže rakiju u hrastovim buradima. Tu odležava tri godine pre nego što je prodaju dugogodišnjim kupcima ili destilerijama koje je flaširaju. Ove godine Vučićević očekuje da će proizvesti oko 3.000 litara rakije. Ta rakija se razlikuje po tome što zadržava jačinu od 47°C, dok većina stručnjaka preporučuje 45°C.

Vučićević takođe izražava nadu da će se autohtone sorte šljive obnoviti zahvaljujući Institutu za voćarstvo iz Čačka, koji radi na proizvodnji sadnica ranjuše i trnovače. On se nada da će Srbija ponovo imati šljive kakve je imala pre 50 godina. To bi doprinelo očuvanju kulturne baštine i proizvodnji autentičnih srpskih rakija.

Izvor: 24 Sedam

Tagovi