11343332030786304548

Zahtevi stočara i mogućnosti države – diskonekt u najavi

Link kopiran u privremenu memoriju!

Stočarstvo je najzahtevniji posao u poljoprivredi, ali država ne može da finansira proizvodnju, već može da pomaže subvencijama. Deo stočara u Srbiji, kroz udruženja, traži značajno veće subvencije i definisanje statusa poljoprivrednika kako bi se sprečile zloupotrebe podsticaja za hektar zemlje.

Photo by Balian Roberts on Unsplash

Predstavnici Udruženja proizvođača mleka mačvanskog okruga zahtevaju regionalizaciju da stručnjaci odrede koje kulture treba gajiti u kojim regionima, kao i regres od 55.000 dinara po kravi i 150.000 dinara za junice prvotelke. Smatraju da treba ulagati više u stočarstvo, a ne u ratarstvo, jer je biljne proizvodnje već dovoljno.

Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda u PKS, ocenjuje da intenzivni sastanci stočara i Ministarstva poljoprivrede treba da doprinesu rešavanju situacije o isplativosti stočarske proizvodnje. Ipak, zahtevi farmera nisu u skladu sa mogućnostima subvencionisanja koje država ima. Država daje dosta novca kroz razne oblike subvencija, ali ima prostora za unapređenje u genetici, prinosu, skraćenju roka tova i povećanju broja živorođene prasadi po leglu kako bi proizvodnja postala isplativa.

Image by Ria from Pixabay

Kako zadovoljiti zahteve stočara kako treba?

Budimović smatra da je važno da se strategija razvoja stočarstva dobro poveže sa situacijom u stočarstvu, u smislu koncentracije proizvodnje, veličine farmi, zaokruženog sistema proizvodnje, kvaliteta proizvoda, sopstvene potrošnje i tržišta za izvoz. Stočarska proizvodnja je najzahtevniji posao u poljoprivredi koji traje 365 dana, 24 sata. Država ne može da finansira proizvodnju, već može da pomaže subvencijama, regulativama i obezbeđivanjem redovnog snabdevanja tržišta.

Situacija glede stočara zahteva interventno zaustavljanje pada broja grla, prvenstveno matičnog stada, i povećanje broja grla kroz uvoz priplodnog materijala, embriotransfer u govedarstvu i veštačku oplodnju u svinjarstvu. Precizne zoo-tehničke mere su neophodne, uz paralelno povećanje matičnog stada. Srbija ima kapacitete, stručne i naučne resurse, a farmeri znaju svoj posao. Šteta je što se prirodni resursi ne koriste maksimalno za proizvodnju makar za sopstvene potrebe.

Foto: Pixabay

Budimović ističe da je u planu izrada nove Strategije poljoprivrede koja treba da se primeni u narednom periodu. Ova strategija treba da unapredi stočarstvo u Srbiji i omogući njegov održivi razvoj. Ovo će obaviti, veli on, uz bolje korišćenje resursa i poboljšanje uslova za proizvođače. Kroz ove mere, stočari bi mogli da unaprede svoju proizvodnju i ostvare bolju konkurentnost na tržištu. Upravo time bi se obezbedila stabilnost i održivost stočarske industrije u zemlji.

Izvor: Politika

 

Tagovi