11343332030786304548

Zaštita jabučastog voća u fazama opadanja listova

Link kopiran u privremenu memoriju!

Tokom novembra, zasadi jabučastog voća nalaze se u različitim fazama opadanja listova, što zavisi od sortimenta i lokaliteta. Preporučuje se da se hemijske mere zaštite sprovode kada sa stabla opadne 70% lisne mase, koristeći bakarne preparate za smanjenje infektivnog potencijala gljivičnih i bakterioznih oboljenja. Pored hemijskih tretmana, važne su i agrotehničke mere, koje uključuju sakupljanje opalog lišća i mumificiranih plodova, kao i uklanjanje suvih i obolelih grana. U slučaju da se uoče simptomi štetočina, preporučuje se njihovo uklanjanje i paljenje.

Jabučar Jabuka
Jabučar Jabuka

Odbrana jabučastog voća: preparati

Ukoliko se registruju simptomi bakterizone plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), obolele grane treba orezati minimalno 30 cm unutar zdravog tkiva i odmah ih izneti iz zasada kako bi se sprečilo dalje širenje bolesti. Dezinfekcija alata i rana na stablima je obavezna, a preporučuje se i primena kalem-voska nakon većih rezova. Tokom novembra može se primetiti i prisustvo aktivnih rupa od glodara, zbog čega je neophodna primena mamaka na bazi cink-fosfida.

Jesenska sadnja voća odvija se u novembru, te je potrebno zaštititi mlada stabla od divljih životinja koje mogu oštetiti koru. Zaštita se sprovodi postavljanjem mreža oko stabala. Hemijski tretman zaštite vrši se po mirnom vremenu, kada je temperatura vazduha iznad 7 °C, a korišćenjem preparata poput Everesta (bakar-hidroksid) u koncentraciji od 0,3% za jabuku.

Male Agronomist Treating Apple Trees With Pesticides Orchard
Male Agronomist Treating Apple Trees With Pesticides Orchard

Borovnica i plastenički crni luk

Zasadi borovnice tokom novembra su u fazi obezbojavanja lišća, te se preporučuje sprovođenje hemijskog tretmana kada opadne 70% lišća, koristeći preparate na bazi bakra kako bi se smanjio infektivni potencijal raznih patogena. Zasadi leske su takođe u različitim fazama opadanja lišća, a vlažno vreme pogoduje razvoju bakteriozne plamenjače leske (Xanthomonas arboricola pv.corylina). Ukoliko se primete simptomi, neophodno je ukloniti suve grane i dezinfikovati alat, nakon čega se sprovode hemijske mere zaštite.

U plasteničkoj proizvodnji crnog luka, tokom novembra, bitno je pratiti razvoj listova i prisustvo tripsa (Thysanoptera). Preporučuje se suzbijanje ovih štetočina primenom insekticida Laufer. Kod useva peršuna, koji su u fazi razvoja listova, ukoliko se registruju lisne vaši (Aphididae), potrebno je njihovo suzbijanje insekticidima na bazi deltametrina. Sve ove mere zaštite su od ključnog značaja za očuvanje zdravlja i prinos voćnjaka i povrća.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi