Pravovremeno zasušenje krava pre teljenja je veoma važna odgajivačka mera, čija pravilna primena utiče kako na povećanje mlečnosti, tako i na kvalitet potomstva. U poslednjim mesecima trudnoće, potreba za hranljivim materijama značajno se povećava zbog intenzivnog razvoja ploda. U sedmom mesecu, porast ploda iznosi oko 150 g, u osmom mesecu dnevni porast je između 250 do 500 g, dok u poslednjem mesecu može dostići čak 700 do 1.000 g dnevno.
Takav brz razvoj ploda zahteva povećan unos proteina. S obzirom na to da su proteini potrebni i za proizvodnju mleka, muža do kraja bremenitosti ili prekratak period zasušenja mogli bi izuzetno opteretiti kravu.
Ivica Tomić, savetodavac za stočarstvo u vranjskoj PSSS, prokomentarisao je zasušenje krava nešto detaljnije. „Zbog toga (gorepomenutog; prim.aut.) se kako zbog zdravlja krave, tako i njene pripreme za narednu laktaciju, kao i normalnog razvoja ploda, pristupa zasušenju krave. Krave, naročito one sa većom proizvodnjom mleka se na taj način odmore, ojačaju i spremnije su za porođaj i sledeću laktaciju“, naglasio je Tomić.
Zasušenje krava i njegov značaj po teljenje
Takođe, prema rečima ovog stručnjaka, pravovremeno zasušenje krave 60 dana pre teljenja omogućava kontinuirano snabdevanje organizma neophodnim hranljivim materijama, vitaminima i mineralima, koji bi se inače potrošili tokom muže.
Zasušenje se ne sme obaviti naglo jer bi to moglo dovesti do oticanja vimena, pa čak i do trajnih oštećenja ako se osetljivo vime ne izmuze potpuno. Stoga se zasušenje sprovodi postepeno, smanjujući broj muži: ako je krava mužena tri puta dnevno, smanjuje se na dva puta, a zatim na jednom dnevno. Nakon toga, muža se obavlja svakog drugog dana sve dok se potpuno ne prekine. Ovaj produženi period zasušenja važi za krave koje dnevno daju između 18 do 20 litara mleka, dok je period zasušenja kraći kod krava koje daju manje mleka.
„Istovremeno sa smanjenjem broja muže treba smanjivati i dnevni obrok i izbaciti ona hraniva koja podstiču izlučivanje mleka: silaža, repa, zelena masa, mekinje i kukuruzna prekrupa“, veli Tomić. „Bitno je da se krava zasuši 60 dana pre teljenja. Ukoliko je vreme zasušenja kraće krava daje slabije razvijeno tele, a predstojeća laktacija će biti sa manje mleka. Ni prevelik period zasušenosti nije poželjan. Ukoliko zasušenje traje duže vime olabavi, a time se smanjuje njegova sposobnost lučenja mleka“.
Obratiti pažnju na vime
Tokom procesa zasušenja, kao što je naglašeno, bitno je posebno paziti na zdravlje vimena. Treba imati na umu da je to područje posebno osetljivo, pa kod mlečnih krava može doći do otoka. Ovaj fenomen je fiziološki i s vremenom prolazi.
U poslednja dva meseca trudnoće, tokom perioda zasušenja, treba obratiti posebnu pažnju ishrani, postepeno vraćajući ishranu na normalu. Tokom tog perioda, ishrana treba biti prilagođena tako da energetska vrednost odgovara potrebama za proizvodnju 10 litara mleka.
„Krave koje se nepravilno hrane u tom periodu rađaju slabu telad, a i sama produkcija mleka se smanjuje. Nekoliko dana pre teljenja potrebno je smanjivati obroke za 30-40% iz razloga što je plod već završio svoj rast. A digestivni trakt za vreme teljenja treba biti što prazniji“ zaključuje Tomić.
Izvor: Dobro jutro