Miljan Ždrale, šef agrobiznis tima Evropske banke za obnovu i razvoj za Centralnu i Jugoistočnu Evropu dao je intervju za magazin „Svet bankarstva i investicija“. Tu se dotakao mnogih tema, između ostalog i značaja poljoprivrede i proizvodnje hrane za EBRD, ali i za razvoj Srbije.
„Puno je izazova pred prehrambenim sektorom, a klimatske promene su samo jedan od njih,“ počeo je izlaganje Ždrale. „Ipak, možda i najveći. Promena klime donosi poljoprivrednom sektoru brojne negativne posledice poput sve češćih vremenskih nepogoda (suše, poplave, mrazevi), temperaturne ekstreme koji loše utiču na useve, pomeranja sezone vegetaciji biljaka, pojave novih bolesti i štetočina itd.“
U nastavku intervjua, apostrofirao je kako treba obratiti pažnju i na druge savremene probleme. Konkretno je naveo tzv. „Food waste and loss“ , odnosno gubitke koji nastaju u proizvodnji hrane od njive do trpeze. „Potom prisutne su pretnje po biodiverzitet, nestabilni prihodi poljoprivrednika, a posledično svih u lancu prerade i plasmana hrane usled globalnih tržišnih poremećaja, depopulacija ruralnih oblasti i gubitak radne snage u agraru,“ dodao je. „Na ove, ali i druge izazove se mora pronaći odgovor. A meni je drago da je EBRD deo tog odgovora preko naše finansijske i tehničke podrške sektoru. Takođe, na ciljan način u određenim oblastima pomažemo i javnom sektoru da formuliše adekvatne agrarne politike koja može da odgovori na ove izazove.“
Ždrale o ulozi srpske poljoprivrede, kod kuće i van
Tokom intervjua, Ždrale je istakao koliko je agrobiznis sektor važan deo naše ekonomije i izvoza. Naglasio je i koliko ljudi zavisi od njega. „Agrobiznis je i jedinstveno vezan za privatni sektor i to je ono sto EBRD želi da konkretno podrži kroz svoje finansijske proizvode. Nova rešenja, inovacije i adaptacije na trenutnu situaciju i nestabilnosti koje vidimo na tržištu. Direktne strane investicije, ali i nove ideje i inicijative lokalnih kompanija. Investicije u logistiku i unapređenje transporta, usled onog što zovemo „nearshoring“ i prilagođavanje situaciji u kojoj se trenutno nalazi Evropa, u kojoj se skraćuju proizvodni lanci, za koje smo inače navikli da počinju u Aziji,“ naglasio je.
Rukovodilac agrobiznis tima EBRD-a naknadno je izjavio da, usled sukoba u Ukrajini, dunavski koridor dobija poseban značaj za izvoz žitarica i prehrambenih proizvoda iz regiona Srednje Evrope i Crnog Mora prema Bliskom istoku i Severnoj Africi. U ovome se vidi prilika za kompanije u Srbiji. Istovremeno, naglasio je značaj razvoja IT sektora i implementacije novih tehnoloških rešenja u sektoru proizvodnje hrane i poljoprivrede. Ova oblast predstavlja sferu u kojoj Srbija već ima komparativne prednosti.
Dalji intervju možete čitati u izvornom članku na internet portalu Bonitet.