Na teritoriji Nišavskog okruga žetva ozimih strnih žita nikad ranija, gde su prvi otkosi ječma započeli već oko 10-12 juna. Prema rečima paora, to je čak 15-20 dana ranije u odnosu na prosek na nivou regiona jugoistočne Srbije.
Saša Stanković iz PSSS u Nišu istakao je da su usevi ozimih strnih žita na teritoriji jugoistočne Srbije znatno bolji od očekivanog. Ovo je slučaj, navodi on, uprkos kasnim rokovima setve, mrazevima krajem marta, suši i visokim temperaturama u aprilu. Povoljan raspored padavina tokom vegetacije omogućio je da se usevi oporave, formiraju dobar potencijal rodnosti i postignu dobar prinos i kvalitet zrna. Visoke temperature u prvoj dekadi juna ubrzale su sazrevanje, posebno ječma, bez negativnog uticaja na kvalitet zrna ili prinos. Ječam je postigao odlične rezultate u prinosu, koji su se kretali od 5 do 7,5 t/ha, što je znatno iznad višegodišnjeg proseka.
Stanković je naveo da je zbog proizvodnje stočnog, višeredog ječma hektolitar niži u odnosu na dvoredi. Međutim, prinos i sadržaj proteina su iznad očekivanja. Žetva ječma završena je pre početka talasa padavina, a na teritoriji Nišavskog okruga je bilo oko 2500 ha pod ozimim ječmom. U jeku žetve ječma sazrela je i pšenica, sa zabeleženim rekordima od 8,5 t/ha i kvalitetom od 82-86 kg/hl. Prinosi ostalih parcela su se kretali od 4 do 6 t/ha. Pritom, očekivalo se da će prosek biti iznad višegodišnjeg proseka od 5,5 t/ha, što je do 25-30% iznad proseka.
Da li je žetva „propatila“ od padavina?
Iako su padavine nastupile, one još nisu značajno uticale na kvalitet i prinose. Stanković upozorava da će sa svakim danom dalje padavine i povećana vlažnost zemljišta i vazduha uticati na smanjenje prinosa i kvaliteta zrna. To uključuje i smanjenje hektolitara, sadržaja proteina, težine zrna, i kvaliteta glutena. On se nada da će se stvoriti stabilni i povoljni uslovi za žetvu kako bi se očuvali kvalitet zrna i dobri prinosi.
Usevi tritikala su takođe ostvarili dobre prinose, zahvaljujući visokim temperaturama. Usevi jarog ječma, ozimog i jarog ovsa, kao i jare pšenice, obećavaju dobre prinose. Zbog zakasnele ozime setve, povećan je obim setve strnih žita u prolećnoj setvi, koja će prema rezultatima biti bolja nego ranije, čak i bolja od mnogih prinosa u ozimoj setvi prethodnih godina.
Stanković preporučuje poljoprivrednicima da zbog zadovoljavajuće vlage u zemljištu, odmah posle žetve obave ljuštenje strništa kako bi sačuvali zemljišnu vlagu i omogućili korovima iz semena da niknu, te ih kasnije dubokom obradom uništili. Preporučuje se i povećanje plodnosti zemljišta zaoravanjem žetvenih ostataka uz unos azota od 50 kg/ha. On upozorava da je spaljivanje žetvenih ostataka zabranjeno zbog uništavanja plodnosti zemljišta, korisne mikroflore i štetnog uticaja na životnu sredinu. Samim tim su kazne za ove postupke visoke, uključujući gubitak aktivnog statusa gazdinstva i prava na subvencije.
Izvor: Dobro jutro