11343332030786304548

Afrička kuga svinja potencijalno remeti tržište mesa

Link kopiran u privremenu memoriju!

Premda se afrička kuga svinja brzo širi Srbijom i regionom, za sada njen uticaj još uvek nije dotakao mesare i prerađivače. Međutim, i to se može promeniti jako brzo.

Kako navodi direktor Uprave za veterinu Miloš Petrović, do sada je u Srbiji eutanazirano više od 3.300 jedinki u gazdinstvima širom zemlje. Sama bolest je dijagnozirana kod 738 grla, od kojih je 315 uginulo.

Photo by Calum Hill on Unsplash

Eutanazija zdravih jedinki

Trenutno AKS mahom napada manja gazdinstva, dok su veći proizvođači na oprezu i za sada nema prijavljenih slučajeva. Međutim, javlja se problem gde, direktivom od Države, mali proizvođači nekada moraju da eutanaziraju i jedinke koje su potpuno zdrave.

„Na vest o uginuću svinje u selu, iako nije bilo od kuge, pozvao sam veterinara sebe radi. Moje tri krmače i 15 prasića su bili potpuno zdravi. To mi je nakon pregleda rekla i veterinarka koja je, zbog zaraze koja vlada, morala da dođe sa veterinarskom inspekcijom Ministarstva poljoprivrede,“ izložio je Miroslav Ristić, stočar iz Velikog sela na obodu Beograda. „Uzeli su uzorak i sledeći dan, u ponedeljak, javili da su zaraženi. Iako se navodno insistira na hitnosti, po životinje su došli tek u četvrtak. A one ni tada nisu imale nijedan simptom. Čak su veterinari i ekipa za eutanaziju pitali “a gde su te bolesne?“. Na pitanje da li mogu ja da uradim dodatnu analizu rečeno mi je da mi ništa ne vredi jer oni već imaju papir da su svinje zaražene i da to ne može da se zanemari.“

Photo by Laura Anderson on Unsplash

Sagovornik rezignirano tvrdi da je njegov prostor za svinje pratio sve higijenske uslove. Pritom, dodao je da je prehrana grla bila na nivou, te da zasigurno nisu mogle da se zaraze tim putem. Tvrdi da novčana nadoknada od države za eutanazirane jedinke ne može da nadomesti sve što je uložio. Sem što je pripisani novac nedovoljan da zameni grla koja su morala da se uklone, Ristić ima zabranu na godinu dana da gaji svinje zbog utvrđene zaraze. „. I koju sada ja imam volju da se bavim stočarstvom, iako živim na selu… A, čujem, nisam jedini u selu. Ko god je malo povećao broj svinja, nije dobro prošao,“ zaključuje Ristić.

Kako afrička kuga svinja obara cenu mesa

Povećani broj gazdinstava i lovišta na kojima se pojavila bolest, trenutno 67 za domaće svinje, nije mnogo uticalo na tržište svinjskog mesa u Srbiji. Jedina vidna promena je kod cene prasadi, gde je primećen pad sa 520 na 460 dinara za kilogram žive vage. Farmeri strahuju da krenu u novi turnus tova zbog zaraze i potencijalnog gubitka, što samim tim vuče i manju potražnju za prasićima. „Tovljači su zabrinuti zbog pojave AKS i u nedoumici su da li da nastave tov u istom obimu ili da ga smanje,“ izjavio je predsednik Udruženja krmačara Srbije Mirko Đukić. „Iščekuju da li će bolest nastaviti da se širi ili će uspeti da se suzbije. I zato se sada prasad slabije kupuju, što je oborilo koštanje žive vage prasadi.“

Izvori: Dnevnik, 24 Sedam

Pogledajte i: Afrička kuga svinja zabrinjava proizvođače mesa, Afrička kuga svinja kod 738 grla

Tagovi