11343332030786304548

Bela bundeva u Vranju…opet

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ukoliko vas sećanje služi, pečenka, odnosno bela bundeva, je pokrivana ranije na Boljoj zemlji, konkretno ona koja trenutno raste u Vranju. Prošli put smo pričali o meštaninu sela Ribince, Zoranu Cvetkoviću. U istom selu ovaj put nalazimo Slobodana Daneta Đorđevića, ispraksovanog dulekara koji već četiri decenije uzgaja ovu spektakularnu kulturu.

Photo by Cindy Williams Moore on Unsplash

Islandska bela bundeva u vranjskom ruralu

Ovu biljku dugo je Đorević uzgajao kao međuusev u kukuruzu. Kada se na tržištu povećala potražnja zbog njenih lekovitih svojstava, počeo je postepeno povećavati površine pod ovim usevom. Prošle godine je ubrao deset potpuno punih traktorskih prikolica pečenki koje je redovno prodavao na pijaci svojim mušterijama, kao i vlasnicima dva marketa – jednog u Vranju i drugog u Vladičinom Hanu.

U prethodnim godinama aktivno je tragao za seme pečenke koje će mu redovno donositi željene prinose i imati najbolji prijem kod kupaca. Iako je uvek imao dovoljno kupaca za postojeće sorte, nastavio je sa potragom želeći ponuditi svojim mušterijama najkvalitetniji proizvod. Zato je prošlog proleća odlučio da posadi seme bele pečenke koje je stiglo iz Islanda.

Photo by Derick McKinney on Unsplash

„U pakovanjе kojе sam platio 6.000 dinara bilo jе ukupno 250 sеmеnki. Na njivi sam ih zasadio 15. aprila, a sa svakog izraslog korеna sam na jеsеn ubrao po dva ploda koja su u prosеku tеžila od pеt do sеdam kilograma – priča zadovoljno Danе ističući da jе u startu bio uvеrеn da ćе onе odlično da uspеju na njеgovom imanju kojе sе nalazi porеd rеkе Južnе Moravе, a gdе dominira pеskovito zеmljištе.,“ istakao je Đorđević.

“Izuzetno kvalitetno seme”

Nije moglo biti drukčije jer je sa svojom moćnom mehanizacijom veoma temeljno pripremio zemljište za sadnju, ne štedeći pri tome na đubrivu. Dodatno, implementirao je sistem kap po kap za navodnjavanje, što je doprinelo ostvarivanju izvanrednih rezultata.

Tikve i bundeve porodice Đukić (Foto: Bolja zemlja)

„Svе zasađеnе sеmеnkе su niklе, a kada sam vidеo da jе korеn zamеtnuo po dva ploda znao sam da jе rеč o izuzеtno kvalitеtnom sеmеnu. I sistеm kap po kap jе u sušnim mеsеcima odradio svojе tako da sam na kraju dobio fantastičnе plodovе,“ dodaje poljoprivrednik iz Ribinaca.

Ističe da nije primenjivao zaštitna sredstva na svoj zasad pečenki zbog izuzetnog zdravstvenog stanja biljaka tokom cele sezone. Zbog toga su svi plodovi sazreli do 1. oktobra, pa nije bio u situaciji da nijedan ostavi na polju da dodatno sazreva. Sve ubrane pečenke, njih 480, ostavio je mesec dana ispred kuće. To je uradio kako bi se oslobodile viška vlage pod oskudnim oktobarskim suncem. Kada su počeli prvi jači mrazevi, preneo ih je u podrum, gde temperatura nikada nije išla ispod nule.

Izvor: Dnevnik

Pogledajte i: Pečenki debljanje od sada u Vranje; kako bela bundeva uspeva van Vojvodine

Tagovi