11343332030786304548

Izmilela afrička kuga svinja opet!

Link kopiran u privremenu memoriju!

Afrička kuga svinja (AKS) je ponovo potvrđena u selu Badovinci, opština Bogatić, što je izazvalo veliku zabrinutost među lokalnim farmerima. Ova bolest je izuzetno zarazna i smrtonosna za svinje, a ono što je čini posebno opasnom jeste nedostatak leka ili vakcine. Zbog toga, afrička kuga predstavlja ozbiljnu pretnju stočarstvu i donosi velike ekonomske gubitke.

Pig 2671631 640
Pig 2671631 640

Odmah nakon potvrde slučaja, veterinarske službe su reagovale uvođenjem karantina i eutanazijom zaraženih životinja, s ciljem sprečavanja širenja bolesti. Svi farmeri u pogođenom području pozvani su na striktno pridržavanje biosigurnosnih mera, jer je poznato da se bolest lako širi i može ugroziti čitave farme i regije.

AKS je prvi put registrovana u Srbiji 2019. godine, kada su prvi slučajevi potvrđeni na farmama u okolini Mladenovca. Od tada, bolest se proširila na različite delove zemlje, uključujući severni deo Vojvodine, gde su posledice bile naročito ozbiljne. Ova zaraza nije ograničena samo na Srbiju, već je pogodila i mnoge evropske zemlje poput Rumunije, Bugarske i Mađarske, što dodatno potvrđuje njenu ozbiljnost.

Hairy Pig With Pink Snout Wirey Hair
Hairy Pig With Pink Snout Wirey Hair

Afrička kuga svinja ekonomski opasna po stočarstvo

Glavni uzroci širenja virusa uključuju divlje svinje koje prenose bolest, kao i neadekvatne biosigurnosne mere na farmama. Uprkos stalnim kontrolama i preventivnim merama, opasnost od širenja virusa još uvek nije prošla. Stručnjaci upozoravaju da je potrebno nastaviti s redovnim merama kako bi se minimizirala šteta.

Ekonomski gubici uzrokovani AKS-om su višestruki. Bolest uzrokuje masovno uginuće svinja, što pogađa farmere, posebno one čiji opstanak zavisi isključivo od stočarstva. Zaražene farme su suočene sa karantinom i eutanazijom životinja, što blokira prodaju i trgovinu na tim područjima. Ove mere smanjuju proizvodnju svinjskog mesa, što može dovesti do nestašice i eventualnog rasta cena na tržištu.

Kada se bolest utvrdi na nekoj farmi, veterinarske službe preduzimaju nekoliko hitnih mera kako bi sprečile dalje širenje virusa. Ove mere uključuju eutanaziju svih zaraženih i potencijalno zaraženih svinja, postavljanje farme u karantin, zabranu kretanja životinja i proizvoda iz pogođenog područja, kao i sprovođenje temeljnih dezinfekcija.

Osim toga, nadležni apeluju na primenu strogih biosigurnosnih mera na svim farmama. Ovo podrazumeva kontrolu hrane, transporta i uslova na farmi kako bi se sprečilo unošenje virusa iz spoljašnjih izvora. Farmeri su dužni da vode računa o higijeni, kontroli pristupa životinjama, kao i o redovnoj dezinfekciji objekata, alata i vozila. Na kraju, iako je situacija ozbiljna, pravilna primena preventivnih mera može pomoći u sprečavanju širenja bolesti i očuvanju proizvodnje svinja u Srbiji.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi