11343332030786304548

Kako izgleda stočarstvo u nas danas?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Stočarstvo predstavlja ključnu granu poljoprivrede u kojoj se ogleda razvijenost celokupnog agrara jedne zemlje. U Srbiji, unatoč značajnim budžetskim ulaganjima, postignuti rezultati u ovoj oblasti ne ispunjavaju očekivanja. Boris Berisavljević, stručnjak sa iskustvom u svetskim kompanijama i međunarodnim organizacijama, naglašava da je najveći prostor za napredak kad je stočarstvo u pitanju, posebno govedarstva, u organizaciji. Iako Srbija ima veliki broj udruženja koja bi mogla poboljšati funkcionalnost stočara, Berisavljević smatra da je neophodno da država prenese deo aktivnosti na njih, kako bi aktivno učestvovali u kreiranju mera i strategija, ali i preuzeli odgovornost za svoje odluke.

svinje
Photo by Veronica White on Unsplash

Trenutna slika stočarstva u Srbiji često dolazi u fokus samo kroz proteste stočara. Dakako su potrebne održive reforme koje bi omogućile funkcionalno povezivanje stočara u proizvodnom lancu. Pritom, nužna je i dostupnost finansijskih sredstava za unapređenje njihovog rada. Produktivnost u govedarstvu je niska, što vodi visokoj ceni proizvodnje, a samim tim i smanjenju konkurentnosti. U poređenju sa svetskim tržištem, Srbija nema standardizovanu cenu mleka, što otežava paralelu sa zemljama poput Nemačke, gde cena standardizovanog mleka iznosi 0,61 USD po kilogramu.

Berisavljević: „Stočarstvo treba da se prilagođava, ali to nije jedini put“

Berisavljević ukazuje na svetske trendove u sektoru stočarstva, koji teže smanjenju troškova proizvodnje i podizanju ekoloških standarda usled klimatskih promena. Takođe, veći prodajni lanci širom sveta razvijaju modele saradnje sa farmerima kroz čvrste ugovore, kojima regulišu sve – od kvaliteta mesa i mleka do strategija odgajanja. Ovakvi modeli, iako donose određene prednosti, mogu predstavljati izazov za srpska gazdinstva, koja se sporije prilagođavaju globalnim trendovima. Postoje zemlje gde se proizvodnja mleka i mesa posmatra kao socijalna kategorija. Pritom je ekonomski cilj proizvodnje ključan u razvijenim zemljama.

svinje, prase, svinjarstvo, svinja
Photo by Sarah Penney on Unsplash

Za Berisavljevića, prilagođavanje svetskim standardima nije jedini put. Smatra da bi Srbija trebala da se okrene uspešnim primerima iz susednih zemalja, primenjujući i prilagođavajući te modele lokalnim specifičnostima i potrebama. Fokus bi trebao biti na strategijama koje će unaprediti produktivnost mlečnih i govedarskih farmi u Srbiji. A to će doprineti dugoročnom razvoju stočarstva. Takođe, ulaganje u znanje i veštine stočara ključno je za postizanje konkurentnosti na domaćem i inostranom tržištu.

Berisavljevićev stav je da stočarstvo Srbije mora usvojiti organizacione promene, uz bolju finansijsku podršku i resurse, kako bi stočari dobili priliku za održiv razvoj. Državne subvencije bi trebalo usmeriti na strateške projekte koji će omogućiti dugoročnu stabilnost i konkurentnost u sektoru, osiguravajući bolju budućnost za domaću stočarsku proizvodnju.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi