U Novom Sadu je formiran Savez za regenerativnu poljoprivredu, što zasigurno predstavlja važnu prekretnicu u domaćem agraru. Cilj Saveza je postizanje zajedničkih rešenja za sistematske izazove koji zahtevaju suradnju između privrede, znanstvene zajednice, državnih institucija, udruženja poljoprivrednika, nevladinih organizacija i drugih relevantnih aktera, izjavljuju osnivači Saveza.
Savez za regenerativnu poljoprivredu Srbije osnovali su Udruženje Eko Inovacija na Balkanu iz Novog Sada, Poljoprivredni fakultet iz Novog Sada, Institut za razvoj i inovacije iz Beograda i kompanija GILAB iz Beograda, uz podršku poljoprivrednika koji već primenjuju regenerativne poljoprivredne prakse u svojoj proizvodnji. Kako se ističe, Savez će nastojati da oblikuje i unapredi gorepomenuti cilj kako bi se podstakla implementacija regenerativnih praksi u poljoprivredi.
Ključnost Saveza za regenerativnu poljoprivredu, pojašnjena
Delovanje Saveza će biti ostvareno putem povezivanja i zajedničkog rada svih učesnika koji se podjednako bave regenerativnom poljoprivredom u nekom obliku. Povezivaće se i delatnici koji, svojim aktivnostima, mogu pridoneti njenoj većoj rasprostranjenosti u Srbiji. Pre zelene revolucije (60-ih godina prošlog stoleća), svaki poljoprivredni proizvod u Srbiji je bio proizveden primenom regenerativnih praksi. O ovome je ranije izveštavao portal Agrosmart.
Danas, dodaje se, regenerativna poljoprivreda predstavlja pionirski poduhvat i ima ograničenu prisutnost. Prema subjektivnoj proceni jednog od članova ove zajednice u Srbiji, taj postotak je manji od 1% ukupnog broja poljoprivrednika.
Početak profesionalnog bavljenja regenerativnom poljoprivredom u Srbiji povezan je s radom Instituta Tamiš iz Pančeva. 2006. godine, nekoliko savetnika s Instituta (nakon stručne posete SAD-u) osniva prva pokazna polja. Na njima će početi primenjivanje prakse konzervacijske obrade tla (redukovana obrada).
Savez će 12. marta 2024. godine, u prostorijama Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, predstaviti svoju viziju, ciljeve i aktivnosti svim zainteresovanim stranama.
Takođe, tokom događaja će biti organizovane panel diskusije sa učesnicima koji će razmatrati aktuelne teme od značaja za celi sektor regenerativne poljoprivrede i sve njene učesnike. Panel će obuhvatati pitanja gazdinstva, kao i razvoja tržišta za regenerativne proizvode.
Izvori: Nova ekonomija, Subvencije.rs
Pogledajte i: Regenerativna poljoprivreda: veći prinosi, veća zarada, Korsi: Regenerativna poljoprivreda od velikog značaja za Srbiju