Ćudljiva zima, karakteristična po naglim promenama temperature, posebno je opasna za voćke, a naročito za koštičave vrste kao što su kajsija, šljiva, višnja, trešnja i breskva. Ove temperaturne oscilacije mogu izazvati značajnu štetu, ali primenom određenih mera, kao što su krečenje debla i ramenih grana, šteta se može ublažiti.
Krečenje voćaka ima dve ključne uloge: zaštitu od temperaturnih kolebanja i fitosanitarnu funkciju. Bela boja kreča reflektuje sunčeve zrake, usporava zagrevanje debla i grana i time odlaže kretanje sokova i početak vegetacije. Ovo smanjuje rizik od oštećenja izazvanih jakim prolećnim mrazevima i pucanja kore. Pucanje kore je posledica brzih temperaturnih promena. Kada nakon hladnog perioda nastupe topliji dani, kora se zbog svoje ograničene elastičnosti može rascepiti usled širenja tkiva ispod nje. Ova pojava dodatno je izražena ukoliko se posle toplih dana iznenada vrate niske temperature. A ovo može izazvati zamrzavanje sokova u sprovodnim sudovima i oštećenje tkiva. Raspuknuta kora teško zarasta, a pukotine postaju ulazna tačka za patogene organizme, što može dovesti do truljenja stabla i propadanja voćki.
Detaljnije: krečenje stabala u periodu zahlađenja
Fitosanitarna funkcija krečenja ogleda se u uništavanju prezimljujućih formi parazita i štetočina, dok sam kreč ima repelentni efekat na sitnu divljač. Idealan period za krečenje je kasna jesen, pre pojave mrazeva, tokom novembra i početkom decembra. Posao se obavlja u toplijem delu dana kada je temperatura iznad nule, kako bi kreč ostao na stablu i pore kore mogle da ga upiju. Važno je da se kreči ne samo deblo već i ramene grane do dvadesetak centimetara iznad prvog reda grana.
Priprema rastvora za krečenje zahteva kombinaciju više sastojaka, jer sam kreč nije dovoljno efikasan. Najčešće se koristi smeša pripremljena u 20 litara vode. Ona se sprema sa dodatkom pet kilograma gašenog kreča, 500 grama kuhinjske soli, 200 grama sumpora u prahu i 200 grama plavog kamena. Sastojci se postepeno mešaju dok se ne dobije kompaktna pasta. Ta se pasta potom razređuje vodom i ostavlja da odstoji 24 sata uz povremeno mešanje. Krečenje se obavlja debljom četkom ili valjkom, uz pažljivo nanošenje rastvora na sve pukotine kore.
Kvalitetno nanesen sloj kreča u jesen trebalo bi da ostane na voćkama do kraja zime. Nakon toga, preporučuje se ponovno krečenje kako bi se dodatno umanjile štete od prolećnih mrazeva i osigurala zaštita voćki tokom vegetacije.
Izvor: Dobro jutro