Naslovna Poljoprivreda Krkobabić o investiranju u selo (i svemu što to zahteva)

Krkobabić o investiranju u selo (i svemu što to zahteva)

76
0

Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić beeži nove uspehe. Skorašnji sastanak njega sa predstavnicima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i predsednicima Zadružnih saveza Srbije i Vojvodine bio je posvećen ključnoj temi. Naime, diskutovalo se kako omogućiti seljacima pristup neophodnim, a istovremeno povoljnim finansijskim sredstvima.

Izvor: Ministarstvo za brigu o selu
Foto: Milan Ilić

Ministar Krkobabić je naglasio važnost pronalaženja odgovarajućeg i održivog modela finansiranja. Taj model, rekao je on, će omogućiti poljoprivrednicima da dobiju potrebna sredstva u pravom trenutku i da ih efikasno iskoriste, a da pritom troškovi ne budu previsoki.

Krkobabić: „Da uložite u selo!“

Predstavnici USAID-a, Aleksandar Pavlović i Aleksandra Kržić, ponudili su modele za finansiranje sektora poljoprivredne proizvodnje, koji su prethodno razmatrani u Narodnoj banci Srbije. Ovi modeli će biti dalje razrađivani i analizirani kako bi se pronašlo idealno rešenje za finansiranje poljoprivrednika.

Izvor: Shutterstock/ollirg

Kržić je istakla važnost ovih modela. Njih tretira, kako je apostrofirala, kao set potencijalnih rešenja koja bi mogla značajno unaprediti pristup poljoprivrednicima potrebnim sredstvima.

A šta vele zadrugaši?

Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine, Jelena Nestorov Bizonj, naglasila je da bi fondovi za razvoj zadruga, kroz kratkoročno i investiciono kreditiranje, mogli značajno unaprediti položaj poljoprivrede u Srbiji. Preko 200 zadruga već je ostvarilo prava na bespovratna sredstva kroz programe Ministarstva za brigu o selu, što je doprinelo razvoju zadružnog pokreta i opstanku sela u Srbiji. Ovaj program je imao ključnu ulogu u revitalizaciji zadružnog sektora, čime je omogućeno seljacima da se lakše organizuju i udružuju.

Izvor: Seoski turizam Srbije

Nikola Mihailović, predsednik Zadružnog saveza Srbije, istakao je značaj projekta „500 zadruga u 500 sela“, koji je prvi put u istoriji pružio finansijsku podršku radu zadruga, čime je dalje podstaknuto udruživanje poljoprivrednika. Ovaj projekat je dao značajan impuls ruralnom razvoju i omogućio seljacima da se lakše suoče sa izazovima modernog tržišta.

Prostranovo mišljenje

Agroekonomista Milan Prostran ukazao je na razlike u prosečnoj veličini poseda između Srbije i Evropske unije, gde je prosečna veličina poseda u EU 17 hektara, dok je u Srbiji samo 6,4 hektara. Ove razlike jasno pokazuju potrebu za novim načinima finansiranja u poljoprivredi, kako bi se povećala konkurentnost srpskih poljoprivrednika i unapredila njihova sposobnost da se takmiče na tržištu.

Sastanku su prisustvovali i sekretar Ministarstva za brigu o selu Snežana Petrović i pomoćnik ministra Tijana Nešić. Oni su takođe dali svoj doprinos diskusiji o budućnosti finansiranja srpske poljoprivrede. Zajednički zaključak sastanka bio je da je neophodno nastaviti rad na razvoju održivih modela finansiranja. Samo tako bi se osigurao dugoročan rast i prosperitet sela u Srbiji.

Izvor: Politika