Na Veletržnici Beograd tokom prethodne nedelje zabeležena je najveća potražnja kad je kupus u pitanju, čija je cena tokom novembra porasla za 7%. Kupus stiže uglavnom iz Vojvodine i Čačka, dok najveću proizvodnju u Srbiji ostvaruju regioni Šumadije i zapadne Srbije. Na međunarodnom planu, među najvećim proizvođačima izdvajaju se Kina, Indija, Rusija, Japan, Južna Koreja, Ukrajina, Indonezija, Poljska, Rumunija i Sjedinjene Američke Države.
Cene kupusa na Kvantaškoj pijaci variraju. Klasičan kupus može se kupiti po cenama od 60 do 80 dinara po kilogramu, dok su crveni i kineski skuplji. Crveni kupus košta od 80 do 120 dinara, kineski od 150 do 200 dinara, a kiseli od 120 do 160 dinara. Futoški kupus, autohtona sorta sa zaštićenim geografskim poreklom, najtraženiji je u ovom periodu, jer je novembar tradicionalno vreme za kiseljenje kupusa i pripremu specijaliteta za praznike.
Uzimaju li ljudi kupus danas? Proizvođači pesimistični
Futoški kupus, koji je prepoznatljiv po svom kvalitetu, sve je teže pronaći. Predsednik Udruženja Futoški kupus Miroljub Janković istakao je da je sezona ove vrste kupusa na izmaku. Ove godine rod je bio veoma slab zbog smanjenja površina pod zasadima i značajnog pada prinosa, koji je prepolovljen. Proizvođači izražavaju zabrinutost zbog mogućnosti da se domaće potrebe ne zadovolje u potpunosti.
Ovaj trend ukazuje na važnost očuvanja futoškog kupusa kao srpskog brenda. S obzirom na njegovu popularnost i potražnju, proizvođači se suočavaju sa izazovima u obezbeđivanju dovoljnih količina, naročito u svetlu smanjene proizvodnje i ograničenog roda. Iako su cene na tržištu raznolike, kvalitet i prepoznatljivost futoškog kupusa čine ga izuzetno traženim među kupcima.
Uprkos ovim poteškoćama, potražnja za kupusom ostaje visoka, jer je on osnovni sastojak mnogih tradicionalnih jela, posebno u zimskom periodu. Ove informacije potvrđuju značaj domaće poljoprivredne proizvodnje i potrebu za njenim daljim unapređenjem kako bi se očuvala tradicija i zadovoljile potrebe domaćeg tržišta.
Izvor: 24 Sedam