11343332030786304548

Malo instrukcija za podizanje višegodišnjih zasada voća

Link kopiran u privremenu memoriju!

Podizanje višegodišnjih zasada voćaka i vinove loze je složen proces koji zahteva sprovođenje više operacija na pravilan i blagovremen način. Ove operacije su međusobno povezane, a izostanak bilo koje od njih značajno umanjuje šanse za uspeh zasada. Greške napravljene u ovom procesu imaju trajne posledice, jer se ne mogu ispraviti tokom životnog veka zasada.

Bolja Zemlja Jabuke Orchard Voćnjak Prerada (2)
Bolja Zemlja Jabuke Orchard Voćnjak Prerada (2)

Prvi korak je izbor parcele i analiza agroekoloških uslova. Svaka voćna vrsta zahteva specifične uslove, uključujući tip zemljišta, nagib terena i orijentaciju prema stranama sveta. Analiziraju se i rizici od prolećnih mrazeva i pojave grada, jer prirodni faktori mogu znatno uticati na uspešnost zasada. Regulacioni radovi, poput krčenja drvenastih kultura, vađenja panjeva i ravnanja parcele, obavljaju se ako je parcela prethodno korišćena za višegodišnje zasade.

Pre sadnje preporučuje se gajenje preduseva, poput žitarica, kako bi se zemljište “odmarało” jednu do tri godine. Nakon žetve preduseva, koristi se totalni herbicid za uništavanje korova, čime se smanjuje štetan potencijal korovskih biljaka za naredne godine.

Fruit 264338 640
Image by Markus Baumeler from Pixabay

Za dobrobit zasada dobro overite zemljište

Analiza zemljišta je ključna za određivanje količine makroelemenata, pH reakcije i sadržaja humusa. Uzorci se uzimaju sa različitih dubina, zavisno od vrste zasada. Na osnovu analize vrši se agromeliorativno đubrenje, gde se dodaju stajnjak, fosfor, kalijum i, po potrebi, kalcijumkarbonat za poboljšanje pH reakcije zemljišta.

Osnovna obrada zemljišta uključuje duboko oranje ili podrivanje, a obavlja se krajem avgusta i početkom septembra. Dopunska obrada neposredno pred sadnju dodatno usitnjava zemljište radi bolje pripreme za sadnju. Razmeravanje sadnih mesta određuje pravac redova i rastojanja sadnica, a na nepravilnim parcelama to rade stručnjaci.

Kopanje jamića obavlja se ručno ili mašinski, dok se sadnice pripremaju prekraćivanjem korenovog sistema i potapanjem u kašasti rastvor. Nakon sadnje, sadnice se vezuju za naslon od bagremovih kočića i postavljaju se zaštitne mrežice kako bi se sprečile štete od divljači.

Primena svih ovih koraka u optimalnom vremenskom periodu osigurava uspešno podizanje zasada sa visokim procentom prijema sadnica, čime se stvara čvrsta osnova za dugoročno uspešnu proizvodnju voća i grožđa.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi