Milioni useva svake godine zahtevaju da se zemlja obradi i da se doda đubrivo, primene određene agrotehničke mere, što u gradovima nije moguće.
U nastojanju da se uzgaja više useva na manjim površinama i netaknutim lokacijama, naučnici sa Univerziteta u Kaliforniji, razvili su novu sortu paradajza koja se može uzgajati u vrtu, kontejnerima, a postoji mogućnost uzgajanja i u svemiru.
Brzo rastu, daju plodove za manje od 40 dana, i što je najvažnije, ekološki su prihvatljivi.
#CRISPR Gene editing yields tomatoes that flower & ripen weeks earlier, be planted more densely, boosting yield!https://t.co/SyA5quy4zQ pic.twitter.com/0fpmdz1zzZ
— Channa Prakash (@AgBioWorld) December 6, 2016
Zakari Lipman koautor studije i profesor u laboratoriji “Cold Spring Harbor”, zajedno sa svojim timom stvorio je novu sortu paradajza preciznim prilagođavanjem dva gena koji kontrolišu prelazak na reproduktivni rast i veličinu biljke. Tako je nastao “paradajz urbane poljoprivrede”.
Limpanov tim nedavno je otkrio gen SIER, koji kontroliše dužine stabljika, pa se zato ova biljka može uzgajati i u skučenim urbanim prostorima poput vertikalnih vrtova i odlagališta, a lako se može i brati.
Istraživanje je čak zainteresovalo NASA-u i njene stručnjake, koji su dali univerzitetu dvogodišnju podršku u iznosu od 800.000 dolara kako bi mogli potpuno stvoriti uslove za uzgoj ovoga ploda u svemiru.
Lipman planira ponovo da iskoristiovu tehniku, kako je objavljeno u Nature Biotehnolodži, za proizvodnju drugih voćnih kultura poput kivija.