11343332030786304548

Niskokvalitetna vina problem – ne samo u Srbiji, već i u okruženju!

Link kopiran u privremenu memoriju!

U Srbiji se sve češće priča o „falsifikatima“. Med je bio prvi, a alkoholna pića poput rakija i vina nisu mnogo daleko od sličnih kontroverzi. Podsećanja radi, na našem tržištu kontrole su dokazale da od 18 uzoraka vina iz supermarketa čak 16 njih nije zadovoljilo kriterijume autentičnosti. Naime, u dotičnim vinima su dodavani voda i šećeri koji nisu poreklom iz grožđa.

Budući da je ovaj problem sve prominentniji, tržišta u okruženju su se zapitala da li vina kod njih imaju sličan problem. Ovde prenosimo neke od vesti koje saznasmo iz regiona.

Vina sa Kosova se prodaju za „sitne pare“ u Hrvatskoj

U Hrvatskoj se trenutno raspravlja o činjenici da većina građana sve više preferira jeftina vina koja se nude po sniženim cenama u supermarketima. Ovaj trend izaziva zabrinutost u vezi s kvalitetom ovih vina. Nedavno su se setili prošlogodišnjeg skandala u vezi s vinima koja su uvezena iz Kosova i Metohije. Ovde se otkrilo da je većina kontroliranih uzoraka bila krivotvorena.

„Sa KiM godišnje u Hrvatsku stigne oko 3,7 miliona litara. To je oko 5% ukupne godišnje potrošnje ili 13% ukupnog uvoza u kome je najzastupljenija upravo graševina, koja tamo raste na samo 200 hektara. Litar vina nekih naših najpoznatijih vinarija može da ima najnižu cenu četiri evra, na primer. Pa kako objasniti da se u supermarketima ovih dana nudi tri litra kosovske graševine, u kartonskoj ambalaži, po ceni od 3,69 evra,“ navodi se u hrvatskim novinama „Večernji list“.

Stručnjaci u susednoj državi ističu da potrošači kupuju vino po manjoj ceni bez obzira na upozorenja. „Pogledajte koliko u trgovinama ima jeftine „malvazije”, „graševine” i drugih tržišno popularnih sorti koje imaju veliki promet na tržištu. I zapitajte se gde raste to grožđe od kojeg je napravljeno i ima li ga uopšte tamo odakle vino dolazi,“ naglašavaju.

Ne bez rezigniranosti, dotični eksperti ističu da proizvođači nemaju drugu opciju osim da se sami angažuju u nadzoru kvaliteta proizvoda. Do sada su primetili da je jeftina vina ulaze na tržište putem tzv. “blic prodaje,” što znači brzog plasiranja proizvoda. Ove jeftine varijante se često pojavljuju u prodavnicama pod fiktivnim imenima koja sugeriraju visok kvalitet. Pritom, prodaju se putem posebnih akcija. Dok proizvođači reaguju, proizvodi su već rasprodati, i taj ciklus se ponavlja.

Frapantni podaci

“Večernji list” naglašava da je prošle godine državni inspektorat, putem poljoprivredne inspekcije, izvršio kontrolu 84 uzorka vina sa zaštićenim geografskim poreklom. Rezultati su pokazali da je 11 vina, od toga devet iz Hrvatske i dva iz Srbije, imalo problematičan kvalitet. U slučaju 14 uzoraka vina koji su podvrgnuti analizi stabilnih izotopa, utvrđeno je da je polovina njih bila pomešana sa dodatkom vode i šećera. Poreklo dotičnih nije bilo iz grožđa.

Ove godine su uzeti uzorci od 72 vina. Od tog broja je 26 iz Hrvatske, 14 iz Severne Makedonije, po sedam sa Kosova i Metohije i Bosne i Hercegovine, četiri iz Italije, tri iz Čilea, i dva iz Srbije. Po jedno vino je uzorkovano iz Argentine, Francuske, Španije, Slovenije, Austrije, Bugarske, Mađarske, Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država.

Foto: Pixabay

Postupci inspekcije su još uvek u toku, a očekuje se da će uskoro biti objavljeni rezultati. Nakon inicijative Udruženja “Pokret potrošača za kvalitet hrane,” primećene su nepravilnosti na tržištu, s uznemiravajućim rezultatima u pogledu kvaliteta meda, vina i rakije.

Izvor: Politika

Tagovi