U decembru 2023. godine, u prisustvu predstavnika Ministarstva poljoprivrede, lokalnih vlasti Mionice, Privredne komore Srbije, poljoprivrednih proizvođača, članova biodistrikta Kolubara, akademskih institucija i Kancelarije stalne koordinatorke Ujedinjenih nacija (UN) u Srbiji, zvanično je započet projekat „Od zrna do održivosti – prehrambeni sistemi za sve“. Ovaj projekat predstavlja nastavak saradnje između Ujedinjenih nacija i Ministarstva poljoprivrede u cilju transformacije prehrambenih sistema u Srbiji.
Zamenik regionalnog predstavnika FAO za Evropu i centralnu Aziju, Nabil Gangi, obratio se za javnost. Naglasio je da se prehrambeni sistemi u regionu suočavaju s velikim izazovima. Po njegovim rečima, ti izazovi uključuju stres na zemljište i vodne resurse, klimatske promene, sukobi i ekonomske nejednakosti. On je istakao da je projekat „Od zrna do održivosti – prehrambeni sistemi za sve“ dokaz da je transformacija tih sistema moguća i već započeta. Cilj projekta je unapređenje četiri cilja održivog razvoja u Srbiji: eliminacija gladi, rodna ravnopravnost, odgovorna potrošnja i proizvodnja, kao i zaštita životne sredine.
Projekat će ubrzati napredak Srbije u transformaciji prehrambenih sistema kroz jačanje međuinstitucionalnih mehanizama za efikasnu implementaciju, usvajanjem metoda proizvodnje koje su u skladu s prirodom, kao i održivim upravljanjem resursima. Takođe, projekat se fokusira na inkluzivan i rodno osetljiv model biodistrikta.
Razvoj biodistrikta – budućnost Srbije
Biodistrikti su geografske oblasti zasnovane na principima organske poljoprivrede. Po ovim principima poljoprivrednici, građani, turistički i ugostiteljski sektori, obrazovne i naučne institucije, javne institucije i udruženja sarađuju u cilju razvoja održivih lokalnih prehrambenih sistema, unapređenja upravljanja resursima i pospešivanja ekonomskog razvoja. U okviru ovog projekta, posebna pažnja biće posvećena osnaživanju funkcionisanja biodistrikta Kolubara, prvog takvog biodistrikta u Srbiji i jugoistočnoj Evropi.
Boban Janković, predsednik opštine Mionica, istakao je da projekat predstavlja značajan korak prema održivoj budućnosti i promovisanju zdrave, organske hrane, te da utiče na razvoj zajednice kroz povezivanje lokalnih proizvođača, institucija i međunarodnih partnera.
Ovaj jednogodišnji projekat finansira Zajednički SDG fond. Finansira se uz podršku Evropske unije i brojnih međunarodnih partnera. U Srbiji ga implementiraju FAO, UNEP, UN Women i UNECE, u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Izvor: Agronews
Pogledajte i: Biodistrikt Kolubara – može!