Dunja je postala popularna zbog svojih nutritivnih svojstava i blagotvornog dejstva na zdravlje. Sadrži mnoštvo vitamina i minerala i koristi se u narodnoj medicini za ublažavanje kašlja i stomačnih problema. Pripada porodici ruža, bliska je jabukama i kruškama, a poznata je po svojoj čvrstoj teksturi i kiselkastom ukusu. Iako se retko jede sirova zbog kiselosti, često se koristi u raznim prerađevinama, uključujući i proizvodnju rakije, poznate kao dunjevača, koja je u poslednje vreme postala cenjena kao piće visoke klase.
Tomislav Pajić iz Klenja kod Bogatića, tehnolog u penziji, decenijama se bavi uzgojem dunja. Počeo je sa bratom 1980. godine, kada su na hektaru zemlje zasadili oko 800 stabala dunje. Njihova porodica, suočena sa izazovima, odlučila je da uloži u ovu voćku, iako su se tada komšije pitale ko će je konzumirati, jer rakija od dunje još nije bila popularna. Pajić je, međutim, nakon što je probao dunjevaču, odlučio da koristi svoje tehnološko znanje za proizvodnju rakije.
Prvi kazani dunjevače napravljeni su 1991. godine, i ubrzo je piće postalo popularno među lokalnim stanovništvom. Pajić koristi posebnu vrstu dunje, leskovačku, koja je poznata po bogatoj aromi i visokom sadržaju šećera. Međutim, ova sorta je podložna bolesti erviniji, koja može izazvati sušenje biljaka. Uz pravilno tretiranje, koje podrazumeva do 17 prskanja godišnje, uspeva da održava svoje zasade.
Uzgoj dunja i kako ga maksimizirati
Godina 2023. je bila povoljna za uzgoj dunja, sa očekivanim prinosom od oko 40 tona. Iako je grad oštetio plodove, to nije uticalo na kvalitet dunjevače. Za kvalitetnu rakiju ključno je da plod bude potpuno zreo, a često se čeka da ga zahvati blagi mraz kako bi se pojačao sadržaj šećera. Rakija se peče tradicionalnim metodama, koristeći bakarne kazane, a nakon pečenja treba da odleži najmanje godinu dana kako bi postala pitka i izgubila gorčinu.
Pajić naglašava važnost ispravne pripreme komine, uključujući čišćenje sudova i kontrolu pH vrednosti. Dodavanje šećera do 5% doprinosi boljoj fermentaciji i većem prinosu rakije, ali preterivanje može negativno uticati na aromu. Dunjevača, nakon što odleži, postaje vrhunsko piće koje se čuva za posebne prilike, a što duže odleži, to je bolja.
Iako Pajić proizvodi rakiju uglavnom za sebe i prijatelje, smatra da je važnije zadržati kvalitet nego proizvoditi velike količine. Njegova preporuka je da se rakija hladi pre konzumacije, kako bi se omogućila bolja aroma i lakša konzumacija.
Izvor: Dobro jutro