Na području Vojvodine su prisutne dve situacije kada je u pitanju faza razvoja biljaka šećerne repe, i obe zahtevaju vašu pažnju. Naime, povoljni uslovi tokom setve omogućili su usevima u ranim rokovima da sada dostignu fazu potpunog zatvaranja redova, dok na parcelama gde je setva kasnila i nedostajalo je padavina, još uvek nije došlo do potpunog sklapanja redova.
Tokom protekle nedelje obavljen je pregled proizvodnih parcela šećerne repe koje su pod nadzorom PIS-a, s rezultatom da su u usevima iz prvih rokova setve, posebno na manje tolerantnim sortama s bujnom lisnom masom, primećeni simptomi pegavosti lišća šećerne repe.
Zaštitite useve šećerne repe već danas
Trenutno su pege primećene u područjima Bačke Topole, Vrbasa, Sombora, Rume, Sente i Pančeva, pri čemu se procenat biljaka s pegama kreće od 1 do 4%, a varira u zavisnosti od lokaliteta, plodoreda, osetljivosti sorte i drugih faktora. U ostalim regionima, očekuje se da će se prve pege pojaviti u narednim danima. Posebno je istaknuto da su u regionima Rume i Vrbasa primećene pege na kojima je već došlo do sporulacije patogena, što je potvrđeno mikroskopskim pregledom u laboratoriji.
Prisustvo ovih pega rezultat je povoljnih uslova za razvoj patogena koji su bili prisutni u proizvodnji šećerne repe u periodu od 20. do 25. maja, omogućavajući više paralelnih ciklusa infekcije. Inkubacija u uslovima srednjih dnevnih temperatura od oko 20°C traje otprilike 10-12 dana. To znači da sadašnje vremenske prilike, karakterisane nestabilnim vremenom i čestim padavinama, podstiču širenje novih pega cerkospore. Na osnovu ovih činjenica, PIS predviđa da će u usevima gde su prve pege primećene tokom ove nedelje, broj biljaka s pegama rasti u narednim danima, dok se očekuje prvo pojavljivanje pega u usevima gde do sada nisu primećene.
Šta koristiti?
Na temelju ovih saznanja, PIS predviđa da će u usevima gde su prve pege primećene tokom ove nedelje, u narednim danima doći do povećanja broja biljaka sa pegama. Takođe, očekuje se da će se pege prvi put pojaviti u usevima gde do sada nisu primećene.
S ciljem zaštite šećerne repe od uzročnika pegavosti lišća, preporučuje se proizvođačima primena hemijskih mera zaštite. Dotične mere uključuju kombinaciju preventivnih i sistemičnih fungicida. Preporučuje se sprovođenje tretmana prvo u usevima iz prvih rokova setve, gde je primećeno prisustvo pega, i kod osetljivih sorti. To se obavlja korišćenjem sledećih fungicida:
- Preventivni fungicidi: bakar-hidroksid ili bakar-oksid;
- Sistemični fungicidi: protiokonazol+azoksistrobin ili protiokonazol+piraklostrobin.
Ekipa „Bolje zemlje“ vam preporučuje Agrosavin preparat Unify. Dvostruka kombinacija aktivnih materija, piraklostrobina i protiokonazola, obezbeđuje efikasno suzbijanje najznačajnijih bolesti šećerne repe. Pored fungicidnog efekta folijarna primena Unify stimuliše rast i produžava fotosintetsku aktivnost biljaka. Unify se primenjuje u količini od 1 l/ha, uz utrošak vode 200–400 l/ha.
Izvor: AgroTV