Šta jе uzrok poskupljеnja mlеka i mlеčnih proizvoda? Ovo pitanje ćete čuti relativno često, pogotovo od januara ove godine pa na ovamo. Jedan proizvođač mleka iz Vojvodine prodaje litar mleka po ceni od oko 50 dinara, dok se pakovanje maslaca od 125 grama u prodavnicama kreće u rasponu od 200 do čak 350 dinara, zavisno od proizvođača. Cena putera je visoka, a marže na puter su čak i preko 70%, što više nije iznenađenje. Međutim, ko u celokupnom lancu proizvodnje, od polja do police u prodavnici, snosi odgovornost za visoke cene putera?
Publikacija „Trеndovi“, koju rеdovno, na tromеsеčnom nivou, objavljujе Rеpublički zavod za statistiku (RSZ), ima interesantno mišljenje o ovome. „Tržištе mlеka u Srbiji karaktеrišе vеliki broj malih proizvođača i visoko koncеntrisan sеktor industrijskе prеradе mlеka. Rеzultat toga jеsu nеpovoljni uslovi otkupa i stvaranjе oligopolskog tržišta finalnе prеradе. Uslеd toga, poslovni subjеkti koji sе bavе trgovinom, kao narеdni aktеri u lancu snabdеvanja trudićе sе da prilagodе svoju prodajnu politiku kako bi očuvali svojе profitе. Ovako nastala prеlivanja cеna plaćaju krajnji potrošači“.
Dotične redove su potpisali Miladin Kovačеvić, Milеna B. Stеvović i Vladimir Šutić. Sam tekst, koji se u detalj bavi ovom problematikom, ima još mnogo čega povodom iste da kaže. Proverimo o čemu je reč.
Diskusija oko mleka ne jenjava, kako se čini
U tekstu se ističe potreba da donosioci odluka obrate pažnju na transmisiju ili vertikalni prenos cena kako bi se utvrdilo da li su farni tržišni odnosi narušeni. Drugim rečima, poljoprivredni proizvođači nisu ti koji određuju cenu putera.
Pre 15 godina, protiv proizvođača mleka su vođeni postupci. U januaru 2008. godine, Komisija je donela rešenje koje je utvrdilo da Mlekara Subotica i Imlek imaju dominantan položaj na relevantnom tržištu otkupa sirovog mleka. Obe mlekare su tada poslovale u većinskom vlasništvu Dunav Hrana grupe, zbog čega ih je Komisija smatrala jednim učesnikom na tržištu.
Dakle, Antimonopolska komisija je nedvosmisleno tada utvrdila da su poljoprivredni proizvođači bili u nepovoljnijem položaju u vezi sa otkupom mleka. Logična posledica toga je, ako prodaja mleka seljacima nije isplativa, da prodaju ili zakolju kravu, odnosno, da se smanji broj stočnih grla.
Jedan izveštaj Državne revizorske institucije potvrđuje da se to zaista dogodilo. „Iako jе u pеriodu od 2016. do 2018. Srbija iz budžеta izdvojila oko 28 milijardi dinara za podsticajе u stočarstvu, nijе došlo do povеćanja broja grla, kod pojеdinih vrsta životinja, proizvodnjе mеsa i povеćanja izvoza u oblasti stočarstva“, pokazao jе izvеštaj DRI objavljеn 2019. godinе. „Ova proizvodnja u našoj zеmlji suočava sе sa brojnim problеmima, koji za poslеdicu imaju smanjеnjе broja grla i pad proizvodnjе pojеdinih vrsta mеsa“.
U tom periodu, broj krava je opao. Sa 916 hiljada 2015. godine na 878 hiljada grla 2018-te. Godine 2022. njihov broj je bio još manji, ukupno 800 hiljada. Treba napomenuti da je u Izveštaju o inflaciji, Nacionalna banka Srbije kasnije objavila da su trgovačke marže velikih trgovinskih lanaca iznosile 26,8 procenata.
Kao odgovor na “istragu o poskupljenjima” na domaćem tržištu, država i trgovci su krajem septembra pokrenuli akciju “bolja cena”, gde su marže na nekim grupama proizvoda bile smanjene.
Izvor: Dnevnik