11343332030786304548

Prirodni sapuni – nove generacije uče o eko-održivosti

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ručno rađeni sapuni smatraju se boljim od masovno proizvedenih jer koriste prirodne sastojke poput ulja, maslaca i esencijalnih ulja, koji su nežniji za kožu i pogodni za osobe sa osetljivom ili suvom kožom. Sadrže glicerin, prirodni hidratant, koji se često uklanja iz industrijskih sapuna, što ih čini pogodnijim za zadržavanje vlažnosti kože. Prilagodljivi su specifičnim potrebama zahvaljujući dodacima poput meda, ovsenih pahuljica i biljnih ekstrakata.

Izvor: Mia Mia Handmade Cosmetics zvanična Facebook stranica

Pritom, ovi sapuni su ekološki održivi jer dolaze sa minimalnim pakovanjem i koriste biorazgradive sastojke. Proces izrade zadržava nutritivne vrednosti, dok odsustvo sintetičkih hemikalija smanjuje rizik od iritacija, čineći ih pogodnim za sve tipove kože. Unikatni su u izgledu i pružaju estetsko zadovoljstvo, dok njihova kupovina često podržava lokalne proizvođače i zanatlije, doprinoseći održivijoj ekonomiji.

Sapuni iz Barande

Učenici osnovne škole Olga Petrov iz Barande odlučili su da se vrate tradiciji i naprave domaći sapun koristeći jednostavan i kreativan pristup. Ovaj projekat spojio je znanje o ekologiji i zabavu, a cilj im je bio da naprave sapun koji je zdraviji i bolji za okolinu. Učenici su kroz ovaj projekat učili kako da primene ekološke principe u svakodnevnom životu, stvarajući proizvod koji je prirodan i siguran za korišćenje.

Sapuni 8298289389
Izvor: Mia Mia Handmade Cosmetics zvanična Facebook stranica

Recept za domaći sapun uključuje rastvaranje jednog kilograma žive sode u 8-9 litara mekane vode. Zatim se dodaje četiri kilograma masnoće, koju treba kuvati na tihoj vatri oko dva sata uz neprestano mešanje. Pre nego što se skine sa vatre, u smesu se dodaje šaka kuhinjske soli koja pomaže da se sapun odvoji od mase. Ako se sapun mrvi, potrebno je dodati vodu dok masa ne postane homogena. Nakon što se ohladi, sapun se seče na komade i stavlja na suvo mesto. Ovaj projekat je sjajan primer kako učenici mogu koristiti tradiciju i ekologiju za stvaranje korisnih proizvoda.

Izvor: 24 Sedam

Tagovi