11343332030786304548

Proizvodnja rakije: sve brojke decembarske

Link kopiran u privremenu memoriju!

U Srbiji se godišnje proizvede oko 50 miliona litara rakije, od kojih 30 miliona litara proizvedu destilerije registrovane u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ovi podaci dolaze iz Privredne komore Srbije, i uglavnom su verodostojni. Pritom, preostalih 20 miliona litara proizvede se isključivo za lične potrebe, a godišnje se osnuje oko 100 novih destilerija.

Foto: YouTube Screenshot
Izvor: Kuhar Ivica

Prema informacijama dobijenim od udruženja privrednika, najveći broj proizvođača rakije nalazi se u Rasinskom, Zlatiborskom i Šumadijskom okrugu. Šljivovica prednjači među najtraženijim rakijama, zajedno sa sortama od kruške i dunje.

Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS), u zemlji je registrovano otprilike 730 proizvođača žestokih alkoholnih pića, a izvoz rakije na strana tržišta beleži godišnji rast od preko 20%. Najveći deo izvoza usmeren je ka Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Nemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama. Interesantno je napomenuti da se rakija sve više izvozi i u zemlje poput Azerbejdžana, Litvanije i Letonije.

Foto: Freepik/Rawpixel.com

Srpske rakije od Njujorka do Trakije

Prema izveštaju portala „Infostud“, Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije, ističe da je u poslednjim godinama zabeleženo povećano interesovanje za osnivanjem destilerija. Međutim, naglašava da se većinom radi o pojedincima koji žele da se bave destilacijom kao dodatnim poslom ili hobijem, pridržavajući se zakonskih propisa.

On navodi da se u Srbiji godišnje formira oko 100 novih destilerija, ali istovremeno se iz registra briše određeni broj njih. „Činjenica je da broj proizvođača raste, kao i proizvodnja rakije u Srbiji. Usvajanjem Zakona o jakim alkoholnim pićima znatno je pojednostavljena procedura registracije proizvođača, pa se zbog te činjenice veliki broj onih koji su prethodno pekli rakiju odlučio da registruje i posluje na legalan način,“ veli za medije Bogunović.

rakije
foto J. El Omari

Međunarodni uspesi srpske rakije se ogledaju i na drugim poljima. Primera radi, podsećamo da je srpska šljivovica je prošle godine i zvanično uvrštena u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog dobra. A svakako ne treba zaboraviti ni regionalne manifestacije, poput sve popularnijeg Šumadijskog festivala rakije, održanog i ove godine u Kragujevcu.

Izvor: AgroTV

Pogledajte i: Rakija: manifestacija, degustacija i sumacija

Tagovi