Porodica Kačarević iz sela Vinča kod Topole ima dugu tradiciju u voćarstvu i proizvodnji sadnog materijala. Ovaj posao započeo je deda Janko Kačarević još 1926. godine, kada je nakon završene srednje poljoprivredne škole u Bukovu uveo kalemarstvo u Vinči. Proizvodnja je u to vreme bila skromna, obuhvatajući nekoliko hiljada sadnica, ali su je kasnije proširili Jankov sin Veljko i njegovi unuci, Verko i Željko, koji danas vode porodični posao.
Kačarevići se bave proizvodnjom sadnica jabučastog i koštičavog voća, uključujući jabuke, kruške, dunje, mušmule, šljive, trešnje, višnje, breskve, kajsije i nektarine. Najveća potražnja je za sadnicama šljive i dunje, dok su jabuke najmanje tražene. Pored modernih sorti, sve veće interesovanje postoji i za stare sorte voća, poput jabuke kožare i krušaka lubeničarke i karamanke, koje su Kačarevići počeli da uvode u svoju ponudu.
Kupoprodaja sadnog materijala i dalje unosna
Proizvodnja sadnog materijala nije jednostavan proces. Traje dve godine i zahteva specifične uslove, poput plodnog zemljišta i prostorne izolacije od voćaka koje se već gaje. Sadnice se uzgajaju uz reku Jasenicu, gde zemljište ispunjava potrebne kriterijume. Cena sadnica varira između 250 i 350 dinara, zavisno od vrste i starosti sadnice.
Idealno vreme za sadnju voćaka je jesen, kada korenov sistem voćaka aktivno razvija sitne žilice, što povećava šanse za uspešno primanje sadnica. Prolećna sadnja, iako moguća, nosi veći rizik zbog mogućeg nedostatka vode. Verko Kačarević ističe da je sadnja u novembru najintenzivnija, ali naglašava da mora biti završena pre zime, dok zemljište nije zaleđeno ili prekriveno snegom. Ipak, ovogodišnja suša odložila je početak sadnje.
Porodica Kačarević godišnje proizvede između 70.000 i 80.000 sadnica, ali prodaja varira od godine do godine. Pored šljive i dunje, često se traže kajsije, višnje i trešnje, dok je interesovanje za jabuke manje izraženo. Uprkos izazovima, Kačarevići uspešno održavaju tradiciju rasadničke proizvodnje i svojim radom doprinose očuvanju starih sorti i razvoju voćarstva u Srbiji.
Izvor: 24 Sedam