11343332030786304548

Prokelj i benefiti istog

Link kopiran u privremenu memoriju!

Prokelj, poznat i kao kelj pupčar ili briselski kupus, povrće je iz porodice kupusnjača koje izgleda kao minijaturna glavica kupusa. To je dvogodišnja biljka koja u prvoj godini razvija stablo visine od 50 do 70 cm, sa glavicama prečnika oko 5 cm. Jedna biljka može proizvesti do 100 glavica, ukupne težine do tri kilograma. Otporan je na hladnoću i može podneti temperature do -12°C, pri čemu najbolje uspeva u jesen, kada su dani vedri, a noći prohladne sa blagim mrazom. Toplo vreme i prekomerna upotreba azotnih đubriva mogu negativno uticati na formiranje kvalitetnih glavica.

Cyrus Crossan 2oshkiq Tz4 Unsplash
Photo by Cyrus Crossan on Unsplash

Za uspešan uzgoj prokelja važno je pravilno pripremiti parcelu. Oranje zemljišta na dubinu od 25 cm vrši se u oktobru ili novembru, a pre sadnje se dodaju đubriva. Seje se u aprilu, a rasađuje krajem juna ili početkom jula za jesenju potrošnju. Za zimsku i ranu prolećnu potrošnju, rasađivanje se obavlja dvadesetak dana kasnije. Prokelj zahteva redovno zalivanje zbog plitkog korena i bujne vegetativne mase, uz dodatno prihranjivanje azotnim đubrivima. Zaštita od štetnih insekata, poput kupusne muve i puževa, ključna je za očuvanje biljke.

Prokelj i samo prokelj

Berba prokelja počinje četiri meseca posle rasađivanja i može trajati sve do proleća. Nakon prvih mrazeva, plod postaje slađi, a glavice se beru sukcesivno, od osnove ka vrhu biljke. Prokelj dobro podnosi sneg i hladnoću, a listovi ga prirodno štite pri niskim temperaturama. Ipak, ispucale glavice ne treba koristiti jer su gorke.

Keenan Loo Dqlxphcca2g Unsplash
Photo by Keenan Loo on Unsplash

Nutritivno, prokelj je bogat vitaminima K, C, A, folnom kiselinom i mineralima poput mangana, kalijuma i gvožđa. Sadrži malo kalorija, ali obiluje vlaknima, čineći ga dijetetskim i zasitnim povrćem. Njegovi fitonutrijenti, posebno glukozinolati, dokazano štite od raka i imaju antioksidativna svojstva. Prokelj takođe pomaže u snižavanju holesterola i smanjenju upala.

Prokelj je najukusniji kada se peče u rerni, prži u tiganju ili kuva kratko u ključaloj vodi. Odlično se kombinuje sa slaninom, belim lukom, maslacem, sirom i začinima poput ruzmarina i timijana. Koristi se kao prilog, u salatama, pastama ili kao deo azijskih jela. Dodaci poput parmezana, balzamiko sirćeta ili kestenja dodatno obogaćuju njegova jela.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi