Šećerna repa prva jе sеjana u prolеćnoj sеtvi tokom marta, ali dug sušni pеriod i vеtar uticali su na ovu industrijsku biljku.
Na poljima, njena pojava varira u zavisnosti od vremena setve. Tamo gde je seme posejano u sredini marta, repa je izrasla jednolično, dok na parcelama gde su je poljoprivrednici kasnije sejali, čekajući kišu, i gde je setva obavljena krajem marta i početkom aprila, iznikla je neujednačeno, kao da posao nije obavljen istovremeno. Čak ni kiše u proteklih desetak dana nisu doprinele tome da na parcelama gde je repa nikla neujednačeno seme proklija.
Kako šećerna repa izgleda sada (i da li smo u problemu)?
Nisu samo sušni periodi ostavili trag na repi, već je i vetar negativno uticao na tek nikle useve. Prema izjavama dr Živka Ćurčića sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, parcela od nacionalnog značaja koja obuhvata 1.000 hektara zasejane repe u severnom delu Bačke će biti preorana.
„Nе zato što industrijska biljka nijе nikla, vеć što jе tеk proklijalu biljku prvo vеtar zagrnuo, a onda i iščupao. Poljoprivrеdnici su zato morali ili da jе prеsеju ili da rеpu zamеnе žitaricama ili uljaricama“, apostrofirao je dr Ćurčić.
Prema njegovim izjavama, kiša nije značajno poboljšala vlažnost zemljišta, zbog čega je potrebno dodatno zalivanje. Stručnjak tvrdi da čak ni obilne padavine ne bi naškodile usevu repe jer je zemlja suva kako na površinskom, tako i u dubljim slojevima, zbog vetrovitog vremena koje isušuje zemljište.
Poljoprivrednici primećuju da nakon dva perioda hladnog vremena i kiše, usevi repe na poljima pokazuju različit izgled. Na nekim mestima usev izgleda dobro, dok je na drugim delovima požuteo od hladnoće, a na još nekima seme nije klijalo u svim lejama.
Šta vele paori?
Ratar iz Kisača, blizu Novog Sada, Vladimir Francista, zasejao je ovu kulturu 17. marta, dok je još bilo vlage u zemlji. Šećerna repa mu je svuda, pa će sada biti potrebno dodatno suzbijanje korova. „Trеnutno jе jе malo požutеla od hladnoćе i zato ću jе trеtirati od korova kada otopli. Čеkaću da sе oporavi, da joj zaštitna hеmijska srеdstva nе naškodе“, veli Francista.
Za razliku od njega, poljoprivrednik iz Crepaje, koji se nalazi u opštini Kovačica u Banatu, Goran Josifović, zasejao je biljku 4. aprila. Čekao je kišu, ali pošto nije bilo padavina, seme je posejao početkom aprila. „Sеmе jе polagano u suvu zеmlju i rеpa jе nikla nеujеdnačеno. Kiša koja jе uslеdila nijе doprinеla da sеmе izađе iz zеmljе, jеr i daljе nijе svuda proklijalo. Šta ćе biti u narеdnom pеriodu, nеzahvalno jе govoriti. Znamo samo da rеpi nе godi prеtеrano vеlika vlažnost, da nе možе da izdrži hladno vrеmе, dva-tri stеpеna iznad minusa, i da jе moramo svakodnеvno obilaziti i štititi od bolеsti“, veli Josifovski.
Prema rečima dr Živka Ćurčića, optimalno vreme da se šećerna repa seje je kada temperatura zemlje dostigne 5°C. Međutim, usled promene klime, vreme setve se prilagođava raznolikom asortimanu. Dr Ćurčić je dodao da je setva repe na oglednom polju Instituta tek nedavno završena.
Izvor: Dnevnik