Došle subvencije za „Zlatiborac“, sela dobijaju još kuća, afrička kuga svinja i dalje trsi praščad, a jedan čovek plevi novac od šipurka. Da, ovo su nove vesti za sredu.
„Zlatiborac“ dobio podsticaje
Kompanija „Zlatiborac“, koja posluje u prehrambenoj industriji, dobila je subvencije u iznosu od 291.380 evra kako bi automatizovala proizvodno-tehničke kapacitete u svom pogonu u Mačkatu, opština Čajetina. Ova sredstva čine oko 17 odsto ukupne vrednosti investicije. Kompanija je prijavu za dodelu sredstava predala Razvojnoj agenciji Srbije u oktobru prošle godine, a dopunu prijave u aprilu ove godine. Subvencije će biti isplaćene u jednoj tranši 2025. godine, ali tek nakon što Zlatiborac uloži najmanje 1,45 miliona evra u materijalna i nematerijalna sredstva do kraja ove godine.
„Zlatiborac“, osnovan 30. juna 1992. godine, u vlasništvu je Aleksandra Stojanovića koji poseduje 100 odsto udela u kapitalu. Osnovna delatnost kompanije je prerada i konzerviranje mesa. Proizvodni pogon kompanije se nalazi u Mačkatu, a njeni proizvodi se plasiraju na tržišta Srbije, Severne Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Rusije, Austrije, Rumunije, Albanije, Španije, Švedske, kao i na tržišta Bliskog istoka.
U 2022. godini, „Zlatiborac“ je ostvario poslovni prihod od 50 miliona evra i zapošljavao više od 626 radnika u okviru grupacije. Kompanija je i 2018. godine dobila subvencije od države u visini od 430.088 evra za proširenje proizvodnih kapaciteta u opštini Čajetina, sa ciljem proširenja proizvodnog asortimana, povećanja kapaciteta i poboljšanja kvaliteta postojećeg proizvodnog programa, što je uključivalo zapošljavanje najmanje 107 radnika na neodređeno vreme.
Šipurak iz Novog Pazara
Danko Jolović iz sela Drežina kod Novog Pazara pokazuje da se u Srbiji može pokrenuti uspešan poljoprivredni biznis. Pre šest godina, on je postao prvi i jedini uzgajivač šipurka u tom delu Srbije. Iako su ga mnogi isprva ispitivali zašto uzgaja “korov”, Danko je bio odlučan i uložio je 70 ari za sadnju šipurka. Njegova odluka se pokazala ispravnom, jer je danas veoma zadovoljan rezultatima.
Danko je pažljivo pratio savete Stručne savetodavne službe, što mu je omogućilo da postigne odlične prinose. Šipurak na njegovom imanju rađa izuzetno dobro, dosežući optimalnu količinu od tri tone godišnje. Sorte koje uzgaja, polimerijana i šmit, otporne su na bolesti i ne zahtevaju prskanje, osim uništavanja trave između redova. Proizvodnja šipurka nije zahtevna, što je dodatna prednost.
Sezona berbe šipurka počinje u septembru, kada je većina drugog voća već obrana, što olakšava pronalaženje radne snage. Radnici su plaćeni po ubranom kilogramu, a otkupna cena šipurka varira između 100 i 150 dinara po kilogramu. Pored uzgoja, Danko otkupljuje i divlji šipurak. Nakon berbe, Danko prerađuje šipurak u bazu za džem i sam džem, koji plasira na tržište. Njegovi proizvodi, pravljeni po proverenoj recepturi, imaju veliku potražnju.
Danko savetuje sve koji razmišljaju o ulasku u poljoprivrednu proizvodnju da preuzmu rizik i krenu u nove poslovne poduhvate. Njegov primer pokazuje da je uz hrabrost i trud moguće postići uspeh u poljoprivredi u Srbiji.
Stočne pijace zatvorene zbog afričke kuge svinja
U tri sela u opštini Koceljeva, afrička kuga svinja registrovana je od sredine do kraja jula, zbog čega je odlučeno da se zatvore stočne pijace u tom području.
Prvi slučaj pojavio se 17. jula u Donjem Crniljevu, zatim 24. jula u Goločelu, a poslednji je potvrđen 29. jula u Šabačkoj Kamenici. Zbog opasnosti od daljeg širenja virusa, zabranjen je promet svinja na pijacama u ovom području. Stočne pijace će ostati zatvorene narednih mesec i po dana.
Još kuća na selu
Ministar za brigu o selu, Milan Krkobabić, izjavio je da su danas u okviru programa resornog ministarstva još 85 praznih seoskih kuća dobile nove vlasnike, čime je ukupan broj do sada dodeljenih kuća dostigao 3.100.
Prosečna starost onih koji se ovoga puta useljavaju u svoje nove domove ne prelazi 29 godina. Među njima prednjači porodica sa šestoro dece u selu Kostur, u opštini Pirot. Ovo je navedeno nakon što je u Palati Srbija dodeljeno još 85 kuća sa okućnicom u selima širom Srbije.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva za brigu o selu, najveća dodeljena kuća od 318 kvadrata je u selu Štrbac u opštini Knjaževac. Kuće se nalaze u 47 opština, od Sombora na severu, preko Ljubovije na zapadu, Golupca na istoku, pa do Surdulice na jugu.
Izvori: Nova Ekonomija, 24 Sedam (1, 2, 3)