Prolongirani period suše značajno je umanjio prinos povrtarskih kultura, što je izazvalo povećanje troškova proizvodnje za oko 30%, usled učestalog navodnjavanja. Ovo povećanje troškova direktno utiče na smanjenje očekivane dobiti proizvođača u tekućoj sezoni.
Ekstremne temperature negativno su uticale na povrtarsku proizvodnju kako na otvorenom polju, tako i u plastenicima. I pored primene adekvatne agrotehnike i intenzivne nege biljaka, posledice sušnog perioda su evidentne. Toša Krainov, povrtar iz Čuruga, ističe da njihovo gazdinstvo uzgaja raznovrsne povrtarske kulture na otvorenom polju, ali i u plastenicima, gde je fokus na proizvodnji paradajza. Usled visokih temperatura, bilo je neophodno povećati učestalost navodnjavanja, što je značajno uvećalo troškove proizvodnje.
„Suša potpuno nedobrodošla…“
Krainov objašnjava da se, i pored dodatnih napora u navodnjavanju, kvalitet uroda smanjuje, što dodatno komplikuje situaciju na tržištu. Primetno je, na primer, da kukuruz šećerac već sledećeg dana nakon berbe pokazuje znakove sušenja, što otežava njegovu prodaju na pijacama. Ove godine, povrtari su morali više da investiraju u zalivanje i prihranu biljaka, naročito u plastenicima, gde visoke temperature dodatno otežavaju proizvodnju.
Bez obzira na primenjenu tehnologiju i ulaganja, povrtari poput Krainova ne očekuju značajniju dobit iz ove proizvodne sezone. Smanjeni prinosi, u kombinaciji sa slabom potražnjom potrošača, koja se pripisuje njihovoj slabijoj kupovnoj moći, doveli su do situacije u kojoj su prognoze za ovu sezonu neizvesne i nepovoljne.
Naravno, nije svo povrće loše prošlo. Primera radi, kao što pomenusmo ranije danas, proizvodnja kornišona u Kikindi beleži rast zahvaljujući mogućnosti ostvarivanja visokih prinosa na manjim površinama. Ovoo privlači sve više lokalnih poljoprivrednika. Uvođenjem selektirke u Kikindi, značajno su smanjeni troškovi i olakšan proces predaje robe. Naposletku, više nije potrebno transportovati krastavce na velike udaljenosti. I pored sušne godine i visokih temperatura, proizvođači su uspeli u uzgoju. Štaviše, uspeli su da ostvare prinos od 12 kilograma po metru zahvaljujući naprednoj tehnologiji i agrotehnici.
Izvor: AgroTV