Proizvodna godina glede malina počinje već sada, u jesen. Ovo je za B92 naglasio inženjer zaštite bilja Srđan Tanasić koji radi u Zadruzi Bogatić. Ali problemi su i dalje očiti, iako je prethodna sezona već gotovo okončana.
„Ovde mi generalno nemamo sada nekih većih operacija. Što se tiče zaštite, imajući u vidu da u zasadima ima još dosta lisne mase pitanje koje sada mene brine je to što je sada sredina novembra,“ naglasio je Tanasić. „Malina je trebalo već sada da povuče sokove, ali se to još nije desilo. Mene iskreno brine stanje maline, jer meni je važno da ona što pre povuče sokove i pre uđe u fazu mirovanja. U suštini, što se tiče zaštite ja bih se ponašao shodno proleću, odnosno kako bude bilo u februaru mesecu, kad već polako krene vegetacija, tada treba pratiti i reagovati shodno situaciji“.
Srđan preporučuje primenu bakarnih ili plavih prskanja u ranim fazama kako bi dezinfikovao stabla malina, posebno u toplim zimama. Naglašava potrebu za brzim orezivanjem radi sprečavanja širenja bolesti, posebno u vezi sa jesenjom zaštitom malina. U fokusu je i problem miševa, s nadom da će jutarnje magle smanjiti njihovu brojnost. Hladnoća tokom noći donekle pomaže zaštitu malina od bolesti. Preporučuje redovne obilaske malinjaka, s naglaskom na reagovanju na eventualne pojave, sve dok ne nastupi prava zima.
Malina zahteva velika ulaganja, cena solidna
Sledeći pravac u malinarstvu je proizvodnja u zaštićenim prostorima, posebno sa sortama koje donose rod dvaput godišnje, omogućavajući berbu malina tokom cele jeseni u kontrolisanim uslovima. Međutim, za domaće proizvođače, ovo pitanje postavlja izazove u vezi sa finansijama, jer uzgajanje malina u zaštićenom prostoru podrazumeva značajno veće troškove.
„Nije isto ovako gajiti na otvorenom i gajiti u plasteniku koji košta mnogo. Za ulaganje u plastenike potrebno je dosta sredstava. Jer su skupe kako cevi tako i folije. A trebaju i nasloni, kvalitetan sadni materijal i drugo. To uglavnom mogu da rade oni koji pored malina imaju i drugi posao pa iz njega mogu da finansiraju i takvu proizvodnju,“ naglasio je Milenko Nešić, voćar iz Bogatića.
Iz svih iznetih informacija zaključuje se da će prolećna sezona biti prilično nepredvidiva, s obzirom da mnogi malinari nisu dobili plaćanje za svoje maline, što dovodi do finansijskih poteškoća. Oni vide rešenje u poštovanju odnosa između proizvođača i tržišnih uslova.
Izvor: AgroPress
Pogledajte i: Malina u neizvesnosti za narednu sezonu, tvrde proizvođači