11343332030786304548

Uvoz vina iz EU; kvota ostaje ista

Link kopiran u privremenu memoriju!

Uprava carina je objavila najnovije vesti vezane za uvoz vina iz Evropske unije u Srbiju. Kako ističu, uvozićemo 2,5 miliona litara vina opet bez carinskih troškova.

Izvor: Rubin

Kvote za uvoz vina

Kvota za uvoz vina sa povoljnim poreklom iz EU, u pomenutom iznosu od 2,5 miliona litara, objavljena je u “Službenom glasniku” pod brojem 141. Otkako je ova kvota uvedena prošle godine, obuhvaćene su dve kategorije vina – standardna i kvalitetna, uključujući penušava vina.

Kvota A, koja iznosi 2,25 miliona litara, rezervisana je za vina “standardnog kvaliteta”, odnosno vina niže cenovne kategorije koja mogu predstavljati izazov u odnosu na domaću proizvodnju. S druge strane, Kvota B obuhvata 250.000 litara vina višeg kvaliteta, odnosno onih čija je cena veća od 20 evra po boci.

Izvor: Rubin

Prva kvota, koja predstavlja veći deo uvoza, raspodeljena je na četvrtogodišnje isporuke od 562.500 litara. Najveća količina koju može uvesti jedan poslovni subjekt ograničena je na 15% kvartalne kvote, odnosno 84.375 litara. Što se tiče Kvote B, nema ograničenja u vezi sa količinom po pojedinom uvozniku.

Domaća proizvodnja i evropsko tržište

Zahtev za dodelu kvote se podnosi putem deklaracije za puštanje robe u slobodan promet. Dotična deklaracija mora biti ispunjena prema Pravilniku o formi, sadržaju, načinu podnošenja i popunjavanja deklaracija i drugih obrazaca u carinskom postupku.

Foto: Vinarija “Nikad nije kasno”

Prema prethodnim izjavama distributera uvoznog vina, uvozne kvote ne utiču na domaće proizvođače. Oni pritom tvrde da Srbija proizvodi znatno manje vina nego što se konzumira.

Međutim, proizvođači ne dele isto mišljenje. Štaviše, oni naglašavaju da masovan uvoz jeftinog vina nižeg kvaliteta iz EU (uključujući i repakirano jeftino vino iz Makedonije) i drugih delova sveta ograničava mogućnosti za veći domaći proizvodni kapacitet. U višem cenovnom segmentu, velike subvencije poljoprivredi u EU postaju faktor s kojim se srpski vinogradari i vinari ne mogu meriti.

Inače, popularnost srpskog vina nastavlja da raste, potpomognuto događajima kao što je „Wine Vision by Open Balkan“. Recentno se oglasio i svetski priznati enolog i „vinopisac“ Daniel Erčej. Inače osnivač i urednik eminentnog sajta WineSofa,Erčej je istakao da je Šumadija jedna od 10 najinteresantnijih vinskih regiona Balkana na koji treba obratiti pažnju. Podsetićemo da su ovo reči osobe koja redovno žirira na međunarodnim takmičenjima vina. Erčej dobrano poznaje Balkan na ovom polju u detalj. Srpska vina su, samim tim, stavljena rame uz rame sa najboljim enološkim uratcima iz Hrvatske, Severne Makedonije, Bugarske, Rumunije i Mađarske.

Izvor: 24 Sedam

Pogledajte i: Šumadija i vino, jer kvalitet proizvodi kvalitet

Tagovi