Povrtari iz Begeča kod Novog Sada počeli su sa vađenjem jesenje šargarepe, koju ove godine uzgajaju na približno istim površinama kao i prethodnih godina – na oko 600 hektara, čineći ih najvećim proizvođačima šargarepe na Balkanu. Ovi proizvođači čine čak 80% domaće proizvodnje šargarepe u Srbiji. Međutim, kao i prethodnih sezona, i ovu godinu obeležila je suša, koja je bila još intenzivnija, praćena afričkim klimatskim uslovima, što je otežalo uzgoj povrća. Usled toga, očekuje se da će ovogodišnji prinos šargarepe biti smanjen za oko 20% u poređenju sa prosečnim godinama.
Uprkos nepovoljnim klimatskim uslovima, povrtari iz Begeča uspeli su da održe prosečan prinos od oko 50 tona po hektaru, koristeći francusko i holandsko seme. Direktor Zemljoradničke zadruge „Begečki povrtari”, Goran Zec, izjavio je da je vađenje šargarepe u punom jeku i da proizvođači očekuju da će kompletan rod biti izvađen do prvih mrazeva. On je naglasio da sistemi za navodnjavanje nisu bili dovoljni da obezbede potrebnu vlagu povrću, zbog čega su neki povrtari morali ponovo da seju na poljima gde šargarepa nije iznikla. Ipak, proizvodnja se suočava sa tržišnim izazovima, ali svi proizvedeni prinosi uspešno se plasiraju na domaćem i stranom tržištu.
Ko sve uzgaja šargarepe koje Srbi kupuju?
Potrebe domaćeg tržišta pokrivaju se sa oko 25-30% proizvedene šargarepe. Pritom se ostatak izvozi u zemlje u regionu, uključujući:
- Bosnu i Hercegovinu
- Severnu Makedoniju
- Crnu Goru
- Bugarsku
- Rumuniju.
Trenutna cena na veliko, koja iznosi oko 35 evro centi ili približno 40 dinara po kilogramu, zadovoljava proizvođače, ali se očekuje pad cene kada kompletan rod bude izvađen. Na pijacama i u marketima u Novom Sadu cena kilograma šargarepe dostiže oko 100 dinara.
Begečki povrtari se suočavaju sa konkurencijom iz Turske i Poljske. Treba naglasiti da ove države imaju znatno veće površine pod šargarepom, ali ne mogu da pariraju u kvalitetu. Peskovito zemljište i povoljna klima u Begeču omogućavaju proizvođačima da ostvare kvalitet šargarepe koji je teško postići u konkurentskim zemljama. Ove jeseni deo begečke šargarepe, sa površine od 35 do 40 hektara, biće označen oznakom geografskog porekla. A to je dodatna vrednost za domaće proizvođače. Ipak, cena takve šargarepe neće biti viša u odnosu na onu koja nema oznaku. Naposletku, ona nema velike razlike u proizvodnji između dve vrste.
Zec je istakao da se povrtari ne odlučuju za setvu na većim površinama sa oznakom geografskog porekla jer ne postoji velika finansijska razlika između šargarepe sa i bez ove oznake, što ne motiviše proizvođače da povećaju obim proizvodnje sa oznakom.
Izvor: AgroTV