Na području Srbije, zasadi maline su u fenofazi početka sazrevanja plodova, a na pojedinim lokalitetima počela je berba. Pored redovnih agrotehničkih mera koje se sprovode u ovom periodu, posebna pažnja tokom berbe je praćenje prisustva štetočina.
Tokom protekle dve nedelje, na lovnim klopkama za monitoring zabeleženo je povećanje ulova odraslih jedinki azijske voćne mušice (Drosophila suzukii), pri čemu su najveće brojnosti zabeležene u regionima Šapca i Čačka.
Brojnost D. suzukii mušice će se povećati
Štete od ove vrste najčešće su u fenofazi promene boje plodova kada se povećava i koncentracija šećera u plodu, a pokožica postaje mekša. Malinjaci pored šuma su posebno ugroženi, jer tamo mušica prezimljava i nalaze se brojne divlje vrste koje su domaćini ovoj štetočini. Ako se u plodovima razviju larve ove štetočine, plodovi trule i gube tržišnu vrednost.
U narednom periodu očekuje se dalje povećanje brojnosti mušice i nastanak šteta. Razlozi za to su sledeći: berba ranosazrevajućeg voća (jagoda, trešanja, ranih višanja i bresaka) je u toku ili završena, a zbog čestih padavina u proteklom periodu, deo plodova je zahvaćen truležom i sada se odbacuju, što može predstavljati idealnu podlogu za dalje razmnožavanje mušice i naglo povećanje populacije.
Uslovi u kojima se trenutno odvija proizvodnja, poput čestih padavina, visoke relativne vlažnosti vazduha i srednje dnevne temperature oko 20 stepeni, izuzetno pogoduju razvoju ove mušice.
Kako se maline mogu zaštititi od mušice D. suzukii
Treba imati na umu da Srbija izvozi preko 90% proizvedene maline, a Drosophila suzukii je u mnogim zemljama karantinska štetočina. Zbog toga se, radi smanjenja rizika od šteta u malinjacima, preporučuje primena svih dostupnih mera kontrole:
- Postavljanje velikog broja lovnih klopki kako bi se smanjila brojnost mušice. Klopke mogu biti napravljene od plastičnih flaša sa crnim vinom, jabukovim sirćetom u odnosu 1:1 i nekoliko kapi deterdženta. Za masovno izlovljavanje potrebno je postaviti veliki broj klopki na ivice parcela na rastojanju od 2 do 3 metra, a unutar parcele na rastojanju od 5 metara.
- Uklanjanje prezrelih i zaraženih plodova (odlaganjem u burad koja se ne otvaraju sedam dana).
- Kontrola i dezinfekcija gajbica i druge opreme za transport plodova.
- Skraćivanje intervala berbe.
Pošto je u malinjacima počela berba, primena hemijskih mera zaštite je vrlo ograničena zbog suženog izbora insekticida koji mogu biti korišćeni u vremenskom okviru između tretmana i berbe. Ako se u zasadima na klopkama utvrdi prisustvo mušice Drosophila suzukii, a između dve berbe je razmak od najmanje 7 dana, moguće je primeniti insekticid Plures u količini 0,5-0,7 l/ha.
Plures je insekticid sa kontaktim i digestivnim delovanjem. Samo par minuta posle primene efikasno suzbija odrasle jedinke azijske voćne mušice. Na taj način sprečava mušice da nanose dalje štete na gajenim biljkama.
Izvor: AgroTV