11343332030786304548

Hmelj pred berbu: otkupna cena do 25 evra po kilogramu

Link kopiran u privremenu memoriju!

Pored  kulena jedan od prepoznatljivih proizvoda iz Bačkog Petrovca  svakako je hmelj, koji se i dan-danas proizvodi. I dok se polako bliži berba, uzgajivači polako dele svoja mišljenja i svoje prognoze o berbi ove kulture.

Od osnivanja Bačkog Petrovca, proizvodnja hmelja je bila jedna od glavnih industrija na tom području. Najviše se proizvodio između dva svetska rata. Porast u uzgoju je video i posle drugog svetskog rata, a osamdesetih godina  proizvodnja je ojačana razvojem mehanizacije. Neretko se gajio na više stotina hektara, dok je danas proizvodnja potpuno desetkovana.

Image by -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay

Hmelj u Srbiji: presek

Karol Maljah iz firme DOO „Petrovec“ dao je svoje mišljenje o trenutnom uzgoju hmelja u Srbiji. „Hmelj  smo ove godine posadili na svega oko 10 hektara. Sve je propalo kada je počela privatizacija domaćih velikih pivara. Kupili su ih stranci,  a oni su hmelj  uzimali iz matičnih država, a ne od naših proizvođača,“ lamentira Maljah.

U nastavku svoje izjave, dotakao se i cene hmelja ove sezone. „Otkupna cena ove godine izuzetno varira na tržištu. Kreće se od 5 do čak 25 evra po kilogramu. Najviše zavisi od ponude i potražnje, kao i od procenta  α-kiseline u svom sastavu što pivare  najviše cene,“ dodao je poljoprivrednik.

Image by -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay

Firma „Petrovec“ ima dugi staž u Bačkom Petrovcu. Trenutno gaji sedam sorti hmelja – tri domaće, autohtone i četiri američke. Domaće nose naziv „bačka“, „aroma“ i „robusta“, a američke su „činuk“, „kasket“, „centenijel“ i „CTZ“. Ove sorte su najzastupljenije kada je u pitanju proizvodnja domaćeg „kraft“ piva.

Podsetićemo da je hmelj inače izuzetno pogodna biljka za uzgoj. Jednom kad se zasadi koren-rizom, zemljoradnici ne moraju da ga više sade u narednih 15 godina. Država Srbija, a pogotovo AP Vojvodina, svake godine daje subvencije za uzgoj ove kulture. Štaviše, jedan od korisnik subvencija je Rastislav Struhar, inače vlasnik gorepomenute firme „Petrovec“.

Izvor: AgroFin

Pogledajte i: Hmelj isplativ, ali se ne uzgaja

Tagovi