Ivanka Stojnić, menadžerka za održivi razvoj kompanije Nestlé za Jugoistočnu Evropu, je naglasila ključnu ulogu koju regeneracija zemljišta igra u borbi protiv intenzivnih klimatskih promena. Kako Blic javlja, Stojnić je istakla kako su zemljište na našim njivama degradirali intenzivna poljoprivredna proizvodnja, korišćenje teške mehanizacije i upotreba veštačkog đubriva na oranicama.
U nastavku svoje izjave, Stojnić ističe da je ozdravljenje zemljišta postalo imperativ ukoliko želimo da obezbedimo sigurnost snabdevanja hranom. Kao jedno od rešenja, regenerativna poljoprivreda je vredna ulaganja i podrobnije primene.
Autopilot traktori, dronovi i strip-till
Po njenim rečima, Nestlé već nekoliko godina u Srbiji sprovodi svoj globalni program regenerativne poljoprivrede. U dotični je uključen sve veći broj srpskih kompanija, kao i poljoprivrednih proizvođača. Primena principa ovog programa u javnosti sve više se sagledava kao moguće rešenje za ozdravljenje oranica.
„Da bismo svi jednostavnije razumeli, regenerativna poljoprivreda zapravo znači povratak starim, tradicionalnim praksama prilikom obrade zemljišta,“ naglasila je Stojnić. „Baš onako kako su to nekada radile naše bake i deke. Ali uz primenu savremene tehnologije i dostupnih naučnih metoda.“ Pojasnila je da se taj proces odnosi na uzgoj kultura uz pomoć organskog, a ne veštačkog đubriva, poput stajnjaka. Uz to, poljoprivrednici se savetuju da sade drvorede, živice i pokrovne useve kako bi obogatili i od erozije zaštitili svoje njive. „Ali i da pritom koriste naprednu tehnologiju, kao što su traktori sa autopilot upravljanjem ili dronovi za održavanje i nadzor useva,“ dodaje ona. „Čime se na jedan sveobuhvatan način utire put ka dugoročnom ozdravljenju zemljišta.“
Jednu od metoda koju Nestlé preporučuje već godinama jeste strip-till. Primenom ove tehnike, oko 70-90% zemljišta ostaje neobrađen. Ovo se pozitivno odražava na poljoprivredu jer se velike količine ugljen-dioksida zadržavaju u tlu. „Za razliku od konvencionalnog sistema obrade tla, koji je zbog velikog broja radnih operacija do setve glavni „krivac“ za to što su srpske oranice postale prilično ispošćene, odnosno što su izgubile velike količine organskih materija, kod strip-till metode se koristi samo jedna mašina, sa jednom do dve radne operacije do momenta setve,“ dodaje Stojnić. „Čime se doprinosi značajnoj optimizaciji korišćenja i resursa i energije. Gledano kroz brojke, strip-till tehnika smanjuje potrošnju fosilnih goriva i do 70%, Time se u ogromnoj meri smanjuju emisije štetnih gasova.“
Nestlé i napori ka agrarnoj održivosti
Kao lider u promovisanju zelenih praksi, Nestlé nastavlja svoje aktivnosti na ovom polju koje se protežu duž 2023. godine. Podsećamo da su predstavnici kompanije sredinom jula obišli banatsko naselje Kumane. Tamo su prisutnima predstavili prednosti održivih praksi u agraru u sklopu proizvodnje suncokreta. Nestlé je time uključio lokalne proizvođače ove kulture u njihov program regenerativne poljoprivrede. Cilj je, kako su tada naglasili čeoni ljudi srpskog ogranka ove kompanije, da se održive prakse rašire i na druge vidove proizvodnje namirnica u nadolazećim godinama.
Izvor: Blic
Pogledajte i: Kako očuvati zemljište u Srbiji?, Nestlé: Regenerativna poljoprivreda smanjuje volatilnost prihoda, Nestlé Srbija i regenerativna poljoprivreda