U prethodnom članku smo se dotakli uvodnog dela organske proizvodnje, konkretno upoznavanja sa materijom i dobijanja sertifikacije. Ovde ćemo se usredsrediti na konkretnu negu i proizvodnju.
Prelazak stada iz neorganskog u organsko
Treba naglasiti da je moguće da neorganski uzgajane ovce proizvedu organsku jagnjad. Da bi se stado ovaca zvanično vodilo kao organski uzgojeno, mora da ispoštuje sledeće:
- Posedovanje jedinstvene pojedinačne životinjske identifikacije
- prelazak na sertifikovanu organsku hranu, prostirku i dodatke
- 0% izloženosti zabranjenim preparatima protiv parazita
- 0% izloženosti antibioticima
- Prehrana na pašnjaku ili stočnom hranom sa uzastopnom trogodišnjom praksom organskog upravljanja.
Troškovi proizvodnje
Prelazak na organsku proizvodnju zahteva prebacivanje na mešani uzgoj ovaca. Proizvodnja više od jednog proizvoda za prodaju može smanjiti finansijski rizik i pređašnju ekonomiju obima. Ukoliko se ne može nabaviti sva hrana, ista zemljišna baza neće podržati isti broj ovaca.
Ulazni troškovi za ovaj tip proizvodnje su visoki zbog ograničenih zaliha sertifikovane organske hrane i dodataka. Ekonomski lakše rešenje po stočare mogu biti jagnjad koja se hrane travom, ojagnjena na početku godine koja mogu da budu na pašnjacima dok ne dostignu izvesnu telesnu masu. Troškove proizvodnje pokriva visoka cena organskih grla. Pojedini proizvođači u Srbiji svakako već uspešno plasiraju organski sertifikovane ovce na tržište, a prodaja potpuno pokriva troškove.
Trenutno tržište
Organska roba je danas traženija nego ikad. Država obezbeđuje subvencije za organsko stočarstvo, a bezmalo 25.000 hektara je bilo pod organskom proizvodnjom prošle godine. Pritom, sve više mladih se interesuje za ovaj vid uzgoja, pošto su prinosi zdraviji, prirodniji i ne sadrže štetne elemente.
No, i pored ove povoljne situacije, potencijalni organski uzgajivač ovce mora sam sebi da postavi nekoliko ključnih pitanja:
- Ko je moja ciljna publika?
- Hoće li biti dovoljno kupaca na tržištu da pokrijem troškove proizvodnje?
- Da li je moj kupac spreman da plati više za organsko grlo?
- Kako ću doći do novih kupaca?
- Kakav konkretan tip robe moj kupac želi?
- Kakve prohteve oko jagnjetine ima moj kupac?
- Kako mogu da postupam sa varijacijama u ceni?
- Ko su mi konkurenti i kako oni posluju?
- Ima li sertifikovanog prerađivača organskog mesa u blizini s kim mogu da sarađujem?
- Koja je cena obrade organske jagnjetine?
Sve ovo se radi istraživanjem tržišta, koje ne prestaje čak ni nakon više decenija bavljenja ovakvim tipom uzgoja. Paralelno sa novim otkrićima u organskoj proizvodnji, uzgajivač mora da bude upoznat i sa tržišnim trendovima i modernim plasiranjem proizvoda.
Prehrana organskog stada
Pre korišćenja svake nove hrane, dodatka ili aditiva, proizvođači moraju da se konsultuju sa agencijom koja dodeljuje sertifikate. Strogo se zabranjuje bilo koja hrana koja je genetski modifikovana. Sva hrana mora imati propisnu sertifikaciju, sem ako agencija ne dozvoli suprotno u vanrednim uslovima.
Zamene za mleko koje se prave od organskih sastojaka je teško naći. Struka preporučuje mleko u celovitom obliku za prehranu jagnjadi bez majke. Voda za piće mora proći rigorozne preglede da bi se utvrdilo prisustvo ili odsustvo kontaminatora; nivo nitrata u vodi mora biti manji od 10 mg/l.
Zdravstvena nega
Tokom uzgoja, organski stočar se podstiče da:
- obezbedi uravnoteženi režim ishrane
- osigura da mlade životinje dobiju kolostrum za pasivni imunitet
- održava zatvoreno stado, ili ograniči broj grla za dodavanje stadu
- poboljša zdravstveno stanje redukcijom stresa.
Vakcinisanje je dozvoljeno samo za bolesti koje se ne mogu regulisati drugačije. Tretmani se moraju beležiti. Razlaganje vakcina u telu traje dugo, često dvostruko od onog koje proizvođač preporuči. Ne smeju se rutinski koristiti lekovi u hrani i vodi.
Nastaviće se…
Izvor: Veterina.info (upor. AgroInfo.net )