11343332030786304548

Veštačka inteligencija i poljoprivreda: Gde, kada, kako, zašto?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Da li veštačka inteligencija može pomoći u domaćem agraru, i do koje mere? Hoće li biti samo puko sredstvo ili će igrati mnogo širu ulogu? Vesna Bengin sa Instituta Biosens se u intervjuu za RTV dotakla teme modernizacije poljoprivrede, i svakako da je AI bila neizbežan deo razgovora.

UN predviđaju da će nas 2030. biti 8,5 milijardi a 2050. bezmalo 10 milijardi. Problem je što neće biti više obradivnog zemljišta nego što ga sada ima, još zabrinjavajuće je da se ono uništava brojnim degradacionim procesima. Prema Benginovoj, moraćemo da optimizujemo proizvodnju, manje trošimo gorivo, đubrivo i pesticide, a proizvodimo više hrane.

„Da bismo optimizovali jedan takav kompleksan sistem kao što je poljoprivreda, mi moramo da ga prvo jako dobro razumemo. Mi, u suštini, pored svog znanja koje smo akumulirali hiljadama godina baveći se poljoprivredom, nju i dalje ne razumemo dovoljno,“ izjavila je Bengin.

Veštačka inteligencija delić velike slagalice modernog agrara

U nastavku je rekla da ljudski mozak razume i uspeva paralelno nezavisno da prati svega nekoliko, maksimalno pet parametara. „Na to se svode sva naša empirijska znanja – na praćenje uticaja pet glavnih parametara. To nije optimalna poljoprivreda. Optimalna poljoprivreda je ona gde ćete moći da pratite sve moguće uticaje, njihove kombinacije, šta je kiša u aprilu donela toj sorti, ako je u maju bilo ovo ili ono, itd. I na taj način uraditi ono što je optimalno,“ istakla je Bengin.

Posebno je apostrofirala korišćenje modernih senzora, posebnih uređaja koje „Biosens“ trenutno razvija. „Ti senzori će moći da izmere sve što ima da se izmeri na biljkama. Dakle, parametre biljaka, parametre zemljišta, razne meteorološke uticaje. I onda, kada imamo te sve podatke koje dovodimo i sa dronova, i sa satelita, i sa robota, to je tek pola posla. Mi nismo u stanju da ih razumemo. Tu već nastupa veštačka inteligencija koja nam pomaže da sve te podatke obradimo i da ih pretvorimo u korisne informacije,“ ističe Bengin.

Institut „BioSens“ već godinama na raznim projektima radi sa najpoznatijim institutom u Holandiji, u Vageningenu.

Izvor: RTV

Fotografije korišćene za ovaj tekst je generisala veštačka inteligencija, konkretno stranice Dream.ai, Stable Diffusion i NightCafe

Tagovi