11343332030786304548
Link kopiran u privremenu memoriju!

„Bolja zemlja“ stremi napred ka agrobiznisu i inovacijama, ali tradicija se ne zaboravlja. Dragi čitaoci, pre svega nek vam je srećan Uskrs svima. Nadamo se da ga provodite u zdravlju i veselju sa vašim najbližima i želimo vam da proslavite još mnogo, mnogo Uskrsa.

U prazničnoj atmosferi, za vas smo, za Uskrs, pripremili par interesantnih stvari. Pre svega, za Uskrs treba da se dobro pojede, prema tome, izabrali smo za vas nekoliko interesantnih recepata slanih koliko i slatkih. Pritom, mislimo i na vaše najmlađe – u ovom članku ćete naći par zanimljivih igara koje će uveseliti svako dete, pa i ono koje nije baš dete godinama, ali jeste u srcu. I na kraju, kako smo ipak poljoprivredni portal, spremili smo i još jedan dodatak koji će vas možda iznenaditi.

Idemo redom, dragi narode!

Foto: Bolja zemlja

Da Uskrs bude i slan i sladak: par recepata za praznike

Posni kolač sa jagodama

Na onlajn portalu Glossy, osvanuo je recept voditeljke Danijele Pantić za posni kolač sa jagodama. Naravno, na sam dan Uskrsa se ne posti, ali je ova varijanta svakako zdrava i prijatna za svaku priliku. Pritom, možete iskoristiti upravo pristigle jagode koje se mogu naći na svim opremljenijim pijacama. Domaći kolač, od domaćih proizvoda, kupljenih od domaćih proizvođača – znate da „Bolja zemlja“ podržava!

Sastojci:

  • 2 šolje ovsenih pahuljica
  • 2 šolje biljnog mleka
  • šolja svežih urmi
  • 100 g otopljene veganske crne čokolade
  • kašika kokosovog ulja
  • 2 kašike putera od lešnika
  • kašika rogača
  • 1-2 šolje kokosovih ljuspica
  • ½ štapića vanile
  • na vrh noža himalajske soli
Izvor: Danijela Pantić – zvanična Fejsbuk stranica

Priprema

Urme očistite od koštica i potopite u vodu 30 minuta. Sameljite ovsene pahuljice u procesoru hrane i odložite ih u činiju. Ubacite urme u aparat i meljite minut-dva, a potom dodajte ostale sastojke, osim ovsenih pahuljica i mleka.

Meljite kratko i polako dodajte mleko i ovsene pahuljice, sve dok se ne formira čvrsta smesa. Ako je smesa previše retka, dodajte kokosove ljuspice, ako je gusta, dodajte još biljnog mleka.

Foto: Organela/Privatna arhiva

Izlijte kolač u kalup obložen papirom za pečenje i ostavite da odstoji u frižideru dva sata. Kada se brauni stegne, isecite ga na parčiće. Pre serviranja dodajte sveže ili smrznuto bobičasto voće: jagode, maline, ribizle ili brusnice.

Slana torta za Uskršnju trpezu

Sledeći recept za Uskrs dolazi od Jelene Marić, autorke iza bloga „Jekin Kapric“. Jelena je sa portalom „Blic Žena“ podelila svoj recept za slanu tortu, idealno rešenje ako želite da budete originalni za ovaj Uskrs!

Sastojci:

  • ZA PODLOGU:
    • slani krekeri 300 g
    • maslac 200 g
    • jogurt 100 ml
  • ZA NADEV:
    • sitan sir 500 g
    • kisela pavlaka 180 g
    • pečenica 100 g
    • so 1 kašičica
    • beli luk u prahu pola kašičice
  • ZA DEKORACIJU:
    • krem sir 250 g
    • samleveni šareni biber po ukusu
    • vlašac po želji
    • masline po ukusu
    • čeri paradajz po želji
Izvor: https://jekinkapric.blogspot.com/search?q=slana+torta

Priprema

U činiju stavite samlevene krekere, jogurt i istopljeni maslac, pa dobro promešajte. Na tanjir za serviranje postavite obruč prečnika 20 cm. U obruč sipajte smesu, pa je dnom čašice utisnite, poravnajte i odložite u frižider.

Mikserom umutite sir, pavlaku, so i beli luk. Pečenicu iseckajte na sitne kocke i ručno umešajte u sir. Sipajte preko rashlađene podloge i ponovo vratite u frižider da se i nadev dobro rashladi. Potrebno je najmanje 4 sata da se lepo stegne pre serviranja.

Foto: Pixabay

Krem sir umutite i premažite celu tortu. Rub torte ukrasite vlašcem ili samlevenim krekerima, a gornji deo blago pospite biberom i rasporedite čeri paradajz i masline.

I naravno – jer bez njih se ne može – čokoladna jaja!

Slatka čokoladna uskršnja jaja su plezir svakog deteta na Uskrs. Samim tim, drago nam je da postoje predani ljudi kao što je Miroslava Minja Bogdanovski. Njen spisak recepta za uskršnje đakonije je impresivan, a mi smo se rešili upravo za domaća čokoladna jaja. Evo kako ih Minja sprema, a mi svakako predlažemo da, dok traje ovaj Uskrs, recept probate i sami.

Sastojci:

  • čokolada Dr. Oetker
  • čokoladni diskići (pistaći)
  • karamel po ukusu
  • okrugli keks po ukusu
Izvor: https://www.instagram.com/minjinakuhinjica/

Priprema

Čokoladu otopite u mikrotalasnoj ili na pari. Sipajte i premažite silikonski kalup. Prebacite u frižider na 5-10 minuta.

Sipajte karamel, pa u isti, uronite do pola, keks po želji. Preko sipajte čokoladu. Prebacite u frižider na 15-20 minuta, a onda izvadite iz silikonskog kalupa.

Photo by Junior REIS on Unsplash

Napomena: Crna čokolada je od Dr. Oetker, a ova druga je od pistaća i u obliku diskića. Koristila sam slani karamel koji ima u Lidlu kada je nedelje Francuske, a keks je okrugli spekulos sa filom od vanile, a kupljen u Češkoj. Možete staviti Oreo ili neki drugi keks po ukusu.

Uskršnje igre za decu – na tradicionalan način

Naravno, svi mi znamo da deca, koliko i odrasli, vole tradicionalno tucanje jajima za Uskrs. Ali tu je i još igara koje se pomalo i zaboravljaju. Ukoliko želite da praznike provedete na svežem vazduhu sa mališanima, dalje od ekrana i televizije, evo par igara koje portal Bebac preporučuje, a kojim ih možete naučiti.

Photo by freestocks on Unsplash

Potraga za „gnezdom“

Rano ujutru na Uskrs, nakon što se obuku posebno i svečano, ali pre tradicionalnog vaskršnjeg doručka, deca u mnogim delovima Srbije, posebno u Vojvodini, traže gnezda skrivena u dvorištu. U tim gnezdima ih čeka jaje i poklon. Ova praznična igra omiljena je deci, ne samo zbog radosti zbog poklona, već i zato što je koncipirana kao sakrivalica.

Zašto je upravo zec taj koji donosi jaja? Zbog brzog razmnožavanja, zečevi su simbol plodnosti, kao i simbol koji najavljuje dolazak proleća. Ranije su poklone donosili i petlovi i rode, ali danas to čini samo zec, najčešće u obliku šarenih jaja i slatkiša.

Photo by Gabe Pierce on Unsplash

Pojava simbola zeca u našoj kulturi potiče iz običaja i verovanja germanskog naroda koji se doselio iz srednjoevropskih krajeva. U hrišćanstvu, zec se takođe pojavljuje kao glasnik Hristovog vaskrsnuća, te se smatra simbolom besmrtnosti.

Sakupljanje i kotrljanje jaja

Nakon doručka, deca uzimaju svoje posebno ukrašene korpe i obilaze kuću po kuću, čestitajući Uskrs i birajući jaje. Domaćini ih dočekuju s toplim srdačnim prijemom i daruju slatkišima, dok deca neretko pevaju uskršnje pesmice. Kako bi proveli vreme u zabavi, igraju i igru kotrljanja jajima.

Photo by Sophie Elvis on Unsplash

Kotrljanje jajima simbolično je predstavljanje kotrljanja kamena koji je bio postavljen na ulazu u Hristov grob. Ova tradicija posebno je popularna među Lužičkim Srbima. Deca se penju na brda i kotrljaju jaja, dok druga deca pokušavaju da ih uhvate ili kotrljaju nizbrdo koristeći dlanove, a onaj čije jaje prvo ispada smatra se izgubljenim.

Igra polivanja

Danas je malo dece koja praktikuju ovu igru, iako je nekada bila deo uskršnjih običaja, posebno u ruralnim područjima. Tradicionalno se igrala drugog dana Uskrsa, kada su dečaci običavali da polivaju vodom devojčice. Ova praksa bila je prisutna u različitim etničkim zajednicama, posebno među katoličkom i protestantskom decom, a proizišla je iz rituala čišćenja i obreda za plodnost. Danas je postala opšta zabava, a umesto vode, ponekad se koriste jeftini parfemi nižeg kvaliteta kako bi prskanje bilo još zabavnije.

Photo by Oscar Brouchot on Unsplash

Kumačenje

Ovo je tradicija koja potiče iz Vojvodine, konkretno iz južnog Banata. Nedelju dana nakon Uskrsa, devojčice iz ovog dela Banata su se obično “kumačile” ili bratimile kroz venčiće i međusobno poklanjale obojena jaja. Danas, ovaj običaj u svom originalnom obliku gotovo je nestao, ali se zadržala svojevrsna varijacija: na dan Uskrsa, kada se ide u posetu, običaj je da se nose jaja u broju koji odgovara broju članova domaćinstva u kući koja se posećuje.

Ovaj običaj kumačenja je prvi put zabeležio i opisao Vuk Stefanović Karadžić u svom “Rječniku” iz 1818. godine, pod nazivom “družičalo”. Karakterističan je za naselja severnog Stiga, kao i za požarevačko i banatsko Podunavlje. Iako se obično obeležava na Pobusani ponedeljak, nema nikakve veze sa crkvenim običajima.

Image by Anna Prosekova from Pixabay

„Šarena jaja“

Jedna popularna dečja igra je “šarena jaja”, koja se igra na sledeći način: Prvo, jedno dete šapne svakom drugom po neku boju koju treba da zapamti. Zatim, drugo dete pokušava da pogodi postoji li, na primer, žuta boja među jajima. To se radi uz uobičajen dijalog:

  • Kuc, kuc!
  • Ko je?
  • Đavo na lopati/Đavo s neba.
  • Šta vam treba?
  • Jedno jaje.
  • Koje boje?
  • (Dete daje neku boju kao primer).
Image by mac231 from Pixabay

Ako je dete zapamtilo da mu je šapnuta žuta boja, počinje da beži, dok drugo dete koje pogađa boje pokušava da ga uhvati kako bi “ukralo” to jaje. Ova igra se nastavlja dok se sva jaja simbolično ne sakupi u jednu korpu.

Organsko iznenađenje: kompostiranje jaja

I ovde dolazimo do onog poljoprivrednijeg dela našeg članka. Dakle, kao portal koji prati i organski, zeleni pristup agrobiznisu, svakako da podržavamo kompostiranje organskog otpada, čak i kod kuće. Prema tome, s obzirom na količinu nepojedenih uskršnjih jaja, a i oljuštenih ljuski, smatramo da je ovo idealna prilika da sa vama podelimo neke idealne načine da se jaja kompostiraju. Idemo redom.

Photo by Jonathan Kemper on Unsplash

Da li kuvana jaja uopšte smeju da se kompostiraju?

Često pitanje među ekološki osvešćenim pojedincima je da li se kuvana jaja mogu dodati u kompostnu hrpu. Zaista, kuvana jaja mogu biti dodata u kompost jer su organski materijal. Ona dodaju azot u smesu, pomažući da se uravnoteže materijali bogati ugljenikom poput suvih listova i grančica, što je ključno za uspešno kompostiranje.

Međutim, prilikom dodavanja kuvanih jaja u kompost, treba razmotriti potencijalne probleme poput privlačenja štetočina i razvoja neugodnih mirisa. Da bi se ublažili ovi problemi, jaja treba temeljno izgnječiti pre dodavanja u kompostnu hrpu. Ovaj postupak pomaže u ubrzanju njihovog raspadanja i smanjenju verovatnoće privlačenja neželjenih posetilaca.

Photo by Mustafa Bashari on Unsplash

Osim samih jaja, i ljuske od jaja takođe mogu pozitivno doprineti procesu kompostiranja. Bogate kalcijum-karbonatom, izgnječene ljuske od jaja mogu poboljšati pH balans komposta, podržavajući opšte zdravlje proizvedene zemlje. Primenom ovih mera, kuvana jaja mogu zaista postati deo održive strategije upravljanja otpadom.

Benefiti kompostiranja jaja

Doprinos hranljivih materija kompostu

Kuvana jaja predstavljaju značajan izvor azota, koji je ključan za kompostiranje. Azot ubrzava razgradnju organske materije, pružajući izvor energije mikrobima koji razlažu kompost.

Foto: Pixabay
  • Azot: Ključan za rast biljaka; jaja se klasifikuju kao “zelena” materija u kompostiranju, pružajući zdravu dozu azota.
  • Kalcijum: Ključan za rast ćelija u biljkama; jaja doprinose kalcijumskom sadržaju komposta.
  • Fosfor: Podržava razvoj korena i cvetova; prisutan je u jajima i koristan je za proces kompostiranja.

Ovi hranljivi sastojci su osnovni za stvaranje uravnoteženog, hranljivog zemljišta koje podstiče zdrav rast biljaka.

Foto: Pixabay

Unapređenje strukture zemljišta

Uključivanje jaja u kompost doprinosi ukupnom poboljšanju strukture zemljišta. Kada se kompost sa sadržajem jaja dodaje u baštensko zemljište, donosi niz koristi:

  • Poboljšano zadržavanje vode
  • Poboljšana aeracija
  • Bolja dostupnost hranljivih materija

Dodavanje komposta od jaja rezultira zemljištem koje je bolje propusno, omogućavajući korenju da se lako širi i pristupa hranljivim materijama i vlazi koja im je potrebna. Osim toga, kalcijum koji se nalazi u jajima pomaže u regulisanju kiselosti zemljišta, što je korisno za zdravlje biljaka.

Na kraju, kompostiranje jaja ne samo da reciklira otpad, već stvara vredno đubrivo koje obogaćuje zemljište, što dovodi do vitalnijih i otpornijih biljaka.

Foto: Pixabay

Kako kompostirati? Različite metode

Vruće kompostiranje

Vruće kompostiranje podrazumeva održavanje kompostne gomile na višim temperaturama, obično između 130-160°F. Ovaj metod ubrzava proces razlaganja kuvanih jaja stvaranjem okruženja pogodnog za brzu mikrobiološku aktivnost. Ključni koraci za vruće kompostiranje uključuju:

  • Slojevanje: Smenjivanje slojeva ‘zelenih’ materijala poput kuvanih jaja sa ‘braon’ materijalima poput suvog lišća ili grančica kako bi se obezbedio azot i ugljenik.
  • Aeracija: Redovno okretanje kompostne gomile kako bi se unelo kiseonika, što je ključno za prosperitet aerobnih bakterija.
  • Vlažnost: Održavati gomilu vlažnom, ali ne natopljenom kako bi se sprečilo stvaranje anaerobnog okruženja.
Izvor: Bolja zemlja

Hladno kompostiranje

Hladno kompostiranje je sporiji, ali jednostavniji metod kompostiranja, koji funkcioniše pri sobnoj temperaturi. Razlaganje kuvanih jaja u hladnom sistemu kompostiranja oslanja se uglavnom na vreme i prirodnu aktivnost glista i mikroorganizama.

Priprema: Kuvana jaja treba razbiti na manje komade kako bi se olakšao proces razlaganja.

Izvor: Bolja zemlja

Održavanje: Minimalna intervencija je potrebna, ali povremeno okretanje gomile pomaže u obezbeđivanju kiseonika.

U hladnom kompostiranju, strpljenje je ključno, jer proces može trajati od nekoliko meseci do godinu dana.

Image by FinjaM from Pixabay

Vermikompostiranje

Vermikompostiranje koristi specifične vrste glista, poput crvenih glista, za razlaganje organskog otpada, uključujući kuvana jaja, u hranljiv kompost.

Izbor glista: Izaberite pravu vrstu glista (Eisenia fetida, poznate kao crvene gliste, su najefikasnije).

Image by Herbert from Pixabay

Hranjenje: Postepeno hranite gliste malim količinama smrvljenih kuvanih jaja kako biste sprečili pojavu mirisa i problema sa štetočinama.

Okruženje: Održavajte balansirano okruženje sa dovoljno vlage i izbegavajte ekstremne temperature kako biste očuvali zdravlje glista.

Image by Manfred Antranias Zimmer from Pixabay

Putem vermikompostiranja, ne samo da se otpad razlaže, već je i nusproizvod visokokvalitetno đubrivo za rast biljaka.

Na koji način kompostirati jaja? Razlike u pristupu

Sirova naspram kuvanih jaja

Sirova jaja predstavljaju rizik u kompostiranju jer mogu sadržati patogene poput salmonele i E. coli, što može potencijalno kontaminirati kompost. Kuvana jaja, poput jaja na oko ili tvrdo kuvanih jaja, sigurnija su za kompostiranje jer kuvanje može eliminisati ove bakterije. Međutim, kuvana jaja, posebno ona bogata mastima poput žumanaca, i dalje mogu privući štetočine i usporiti proces kompostiranja zbog sadržaja masti.

  • Sirova jaja: Rizik od patogena; mogućnost privlačenja štetočina i izazivanja neprijatnih mirisa.
  • Kuvana jaja: Manji rizik od patogena; i dalje mogu privući štetočine zbog masti.
Izvor: https://www.instagram.com/shetkari_vermicompost/

Ljuske od jaja u kompostiranju

Ljuske od jaja su dragocen dodatak kompostu. One su uglavnom sačinjene od kalcijum karbonata i pružaju esencijalne minerale kompostnoj smesi. Smrvljene ljuske od jaja se brže razlažu, pomažući u balansiranju pH nivoa i poboljšanju strukture zemlje.

  • Cela ljuska od jajeta: Sporije se razgrađuje; drobljenje ubrzava proces razgradnje.
  • Smrvljene ljuske od jajeta: Brža razgradnja; korisno za dodavanje kalcijuma.
Izvor: https://www.instagram.com/wellkeptrabbit/

Važno je napomenuti da iako ljuske od jajeta pružaju koristi, mlečni proizvodi, meso i kosti generalno treba izbegavati u kompostu kako bi se sprečili neprijatni mirisi i privlačenje štetočina.

Potencijalni problemi sa kompostiranjem jaja

Neprijatni mirisi

Miris je čest problem prilikom kompostiranja tvrdo kuvanih jaja zbog visokog sadržaja proteina, što može proizvesti jak miris dok se razgrađuju. Da biste upravljali mirisima:

  • Duboko zakopajte jaja u sredinu vaše kompostne gomile.
  • Osigurajte ravnotežu smeđih (materijala bogatih ugljenikom poput lišća i izrezanog papira) i zelenih (materijala bogatih azotom poput kuhinjskog otpada), težeći odnosu od otprilike 3:1.
Izvor: https://www.instagram.com/vics_sussex_garden/

Kontrola štetočina i glodara

Smanjenje rizika od privlačenja štetočina poput rakuna i glodara ka kompostnoj kanti je od suštinske važnosti. Za kontrolu štetočina:

  • Koristite kompostnu kantu sa sigurnim poklopcem.
  • Uvek prekrijte svaki zeleni materijal, uključujući jaja, debelim slojem smeđeg materijala kako biste prikrili miris i učinili ga manje dostupnim.

Balansiranje sastojaka komposta

Da biste osigurali efikasnu razgradnju vašeg komposta i očuvali njegovu zdravu strukturu, održavajte dobru ravnotežu između:

  • Zelenih materijala: Pružaju azot neophodan za razgradnju.
  • Smeđih materijala: Pružaju ugljenik koji hrani mikroorganizme koji razgrađuju zelene materijale.
Izvor: https://www.instagram.com/claybottomfarm/

Dodavanje zelenih materijala poput tvrdo kuvanih jaja treba obavljati umereno kako biste održali ovu ravnotežu i izbegli preterano opterećenje komposta azotom, što može usporiti proces kompostiranja i pogoršati probleme sa štetočinama i neprijatnim mirisima.

Bezbednosne mere tokom kompostiranja

Izbegavanje rasta patogena

Bakterija salmonela, česti patogen povezan sa jajima, predstavlja značajan rizik ako se nepravilno kompostira. Da bi se sprečio rast salmonele i drugih patogena, neophodno je:

  • Osigurati da su jaja potpuno skuvana pre kompostiranja kako bi se uništile postojeće bakterije.
  • Ograničiti broj jaja dodatih u kompostnu hrpu kako bi se izbeglo stvaranje okruženja pogodnog za proliferaciju patogena.
  • Duboko zakopati materijal od jaja u sredinu kompostne hrpe kako bi se smanjilo izlaganje štetočinama i ubrzalo razlaganje.
Izvor: https://www.instagram.com/delhicommunitycompost/

Održavanje pravilnih uslova za kompostiranje

Za optimalno razlaganje tvrdo kuvanih jaja, i održavanje kompozicione ravnoteže, ključni su ovi faktori:

  • Ravnoteža: Kompost treba da se sastoji od mešavine “zelenih” organskih materijala poput trave ili sadržaja jaja koji pružaju azot, i “smeđih” organskih materijala, uključujući lišće ili karton, koji obezbeđuju ugljenik.
  • Vlažnost: Nivo vlage treba pratiti i održavati slično isceđenoj sunđerki kako bi se podržala aktivnost bakterija koje razlažu.
  • Provetravanje: Redovno okretanje komposta osigurava da kiseonik stigne do bakterija neophodnih za razgradnju jaja i drugih organskih materijala.
  • Nivo pH vrednosti: Unošenje zdrobljenih ljuski od jaja može koristiti ravnoteži pH vrednosti komposta, stvarajući neutralnije okruženje pogodno za razgradnju i zdravlje bakterija.
Izvor: https://www.instagram.com/delhicommunitycompost/

Kompostiranje jaja: najidealnije prakse

Drobljenje i Zakopavanje Ljuski od Jaja

Uvek treba drobiti ljuske od jaja pre dodavanja u kompostnu hrpu. Ovo povećava površinu, ubrzava proces razlaganja i čini kalcijum karbonat – koristan mineral za rast biljaka – lakše dostupnim. Da bi se sprečile privlačne osobine za štetočine, i da bi se sadržale neprijatni mirisi, važno je duboko zakopati drobljene ljuske od jaja u kompostnu hrpu, idealno okružene mešavinom zelenih i smeđih materijala (organska materija).

Slojevito Nanošenje i Provetravanje

Balansirana kompostna hrpa zahteva i zelene (bogate azotom) i smeđe (bogate ugljenikom) materijale. Dodajte tvrdo kuvana jaja kao deo zelenog sloja, i pobrinite se da budu pokrivena smeđim slojem kako biste smanjili mirise. Temeljno provetravanje je ključno za snabdevanje hrpe kiseonikom, što ubrzava proces razlaganja i pomaže u sprečavanju anaerobnih uslova koji mogu uzrokovati loše mirise. Redovno okretanje komposta osigurava pravilno provetravanje.

Izvor: https://www.instagram.com/delhicommunitycompost/

Pratnja Napretka Kompostiranja

Redovno praćenje kompostne hrpe neophodno je kako bi se procenio napredak razgradnje. Tražite znakove zdravog procesa kompostiranja poput zemljanih mirisa i postepenog zagrevanja hrpe. Praćenje svih promena može pomoći u rešavanju problema poput neprijatnih mirisa ili invazije štetočina u ranim fazama. Prisustvo završenog komposta može se uočiti po tamnoj boji i mrvičastoj teksturi, što ukazuje da je spreman za upotrebu radi poboljšanja plodnosti zemljišta u bašti.

Alternativna rešenja za kompostiranje jaja

Bokaši Kompostiranje

Bokaši kompostiranje je anaerobni proces koji može primiti različite vrste kuhinjskog otpada, uključujući žumanca, ljuske jaja, a ponekad čak i trula jaja. Korisnik stavlja ovaj otpad u Bokaši kontejner, slojeve prekrivajući Bokaši mekinjama, koje su bogate efikasnim mikroorganizmima. Ovi mikroorganizmi olakšavaju anaerobnu reakciju koja ukiseli otpad, efikasno ga reciklira u stanje koje će se brzo razgraditi nakon dodavanja u tradicionalnu kompostnu hrpu ili zakopavanja u zemlju.

  • Koraci za Bokaši Kompostiranje Otpada od Jaja:
  • Priprema: Uklonite višak belanceta sa ljuski i osigurajte da su ljuske suve.
  • Slojevito Nanošenje: Stavite otpad od jaja u kontejner, pospite Bokaši mekinjama.
  • Održavanje: Čvrsto zatvorite kontejner nakon svakog dodavanja kako biste održali anaerobno okruženje.
https://www.instagram.com/deannacat3/

Priprema Kompostnog Čaja

Za one koji traže održivo i obogaćujuće tečno đubrivo, kompostni čaj napravljen sa ljuskama jaja može biti efikasno rešenje. Proces podrazumeva potapanje dobro drobljenih, čistih ljuski jaja u vodu kako bi se njihovi hranljivi sastojci, posebno kalcijum, izlužili u rastvor. Ova praksa rezultira kompostnim čajem koji pruža unos minerala kada se primeni na biljke.

Smernice za Kompostni Čaj sa Ljuskama Jaja:

  • Količina: Koristite ravnotežu ljuski jaja kako biste izbegli preopterećenje čaja kalcijumom.
  • Vremenski Okvir: Dozvolite dovoljno vremena da se hranljivi sastojci izluže, obično 24-48 sati.
  • Primena: Koristite čaj za zalivanje biljaka, obnavljajući hranljive materije u zemljištu bez izazova čvrstog otpada.

Izvor za segment o kompostiranju: Texas Real Food

Tagovi