Tržište za srpske jabuke se otvara u najmnogoljudnijoj zemlji sveta, najavljuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Sporazum koji bi omogućio izvoz na kinesko tržište bi trebalo da se potpiše krajem ove godine.
Srbija već trguje jabukama sa preko 50 zemalja širom sveta. Ujedno smo i prva zemlja na Balkanu po proizvodnji jabuke koja se gaji na preko 28.000 hektara. Prosečni godišnji prinosi naše jabuke iznose bezmalo 500.000 tona.
Jabuke iz Srbije za potrošače širom sveta
Igor Milenković, direktor programa voćarstva i povrtarstva u kompaniji „Delta Agrar“, pozdravio je ovaj potez i iskazao da je svako novo tržište dobrodošlo. „Mi kao kompanija pozdravljamo otvaranje svakog novog tržišta,“ istakao je. „Naročito tako velikog tržišta kao što je Kina. Koliko će biti konkretan efekat od svega toga, vreme će pokazati. Mi ćemo i ove godine biti prisutni na sajmu „Asia food logistik“ koji se održava u Hong Kongu. Nadamo se da ćemo imati prilike da upoznamo još više kompanija, kako iz Kine, tako i iz drugih zemalja Azije.“
Po rečima Milenkovića, Kina je sa svojih 40 miliona tona godišnje najveći svetski proizvođač jabuka. Međutim, uvoz jabuka u ovoj zemlji je podjednako veliki. Ono što otežava potencijalni izvoz srpskih jabuka u Kinu je nesklad vremena. Naime, period najvećeg uvoza u Kinu poklapa sa onim kada Srbija nema mnogo prinosa. No, Milenković smatra da taj problem može da se reši.
Trešnja i borovnica sledeće
Delta Agrar ove godine očekuje rekordni rod jabuka. Po preliminarnim informacijama, iznosiće blizu 33.000 tona. Polovina tog prinosa, navodi Milenković, završi u izvozu na tržištima više od 20 zemalja. Najčešći klijenti su im Rusija, Saudijska Arabija, Indija, Velika Britanija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
„Mi smo prošle godine krenuli sa izvozom u zemlje dalekog istoka,“ istakao je Milenković. „Pored Indije, izvozimo u Maleziju i Singapur. De fakto smo prepoznali azijsko tržište kao veliki potencijal i tek u narednim godinama planiramo još više da mu se posvetimo. Ono gde mi kao kompanija vidimo potencijal to je izvoz nekog drugog voća u Kinu. Pre svega mislim na trešnju i borovnicu.“
Izvor: Beta
Pogledajte i: Ministarstvo pregovara sa strancima o izvozu srpskih malina, Moguća saradnja Srbije i Indije u poljoprivrednom sektoru, Srpski med u Kini po prvi put